A légfrissítő íze
Kocsis Ágnes filmje
Kocsis Ágnes idén végez a Színház- és Filmművészeti Egyetem rendező szakán, Grunwalsky Ferenc osztályban, aki Simó Sándor halála után lett osztályfőnök. Eddig főként kisjátékfilmekkel és egy dokumentumfilmmel hívta fel magára a figyelmet. A vírus című félórás kisjátékfilm a 36. Magyar Filmszemlén volt látható. A film egy víruskutató intézetben játszódik, ahol egy furcsa, új kórokozó bukkan fel, amely a mindennapi létezés megszokott rendjét támadja meg.
A Szortírozott levelek volt a rendező első munkája, amit még az Egyetem előtt készített el. 2001-ben Ugyanúgy volna, mint Sandokan címmel forgatott dokut, az egyik pesti, parkos-erdős területen szemétből maguknak takaros házat építő, életvidám hajléktalanokról. A következő évben készült el a 18 kép egy konzervgyári lány életéből, mely bejárta a világ fesztiváljait, és több rangos díjat is elnyert. Ezt követően két év szünet következett A vírus forgatásáig. „Közben egy évet Olaszországban töltöttem ösztöndíjjal, a római filmiskolában, de ha itthon lettem volna, akkor sem tudtam volna dolgozni. Nem volt pénz vizsgafilmek készítésére, így harmad- és negyedévben nem tudtunk forgatni. A vírus sem vizsgafilmnek indult, csak egy operatőri gyakorlatnak, és csak a Filmservice segítségének köszönhetjük, akik beszálltak a produkcióba, hogy egy 27 perces kisjátékfilmet forgathattunk.”
Véget ér az álmodozás kora
Az anya is keresi az igazit A légfrissítő íze |
A légfrissítő íze Budapesten forog, a lányát egyedül nevelő édesanya lakását egy XV. kerületi épületben, volt szovjet szolgálati lakások egyikében alakították ki, amelyekben már 15 éve nem lakik senki. Az alkotók alapvetően nem tipikus budapesti történetet kívánnak filmre vinni, inkább egy jellegzetes nagyvárosi történet elmesélésére törekednek. „Így lehet az, hogy az egyik szereplőt látod kilépni egy XV. kerületi házból, ezt követően sétál egy III. kerületi parkban, majd felszáll a 47-es villamosra, és megérkezik a Móricz Zsigmond körtérre. Mindez azért alakult így, mert nem a térbeliség következetes megőrzésére, hanem a terek hangulati egységének megteremtésére törekedtünk.”
A főszereplő Hegyi Izabella és barátja A légfrissítő íze |
Arra a kérdésre, hogy miért szeret amatőrökkel dolgozni, a rendező a következőket mondta: „A gyerekszereplőknél adott a dolog, hiszen nem sok profi van a gimnazista korúak között, de az igaz, hogy kedvelem az érdekes, még nem látott arcokat. Főleg az a fontos számomra, hogy valami átjöjjön az illető személyiségéből, és hogy jelen legyen a filmben. Hozzám közelebb áll az eszköztelen színészi játék, sokszor ezt könnyebb elérni tehetséges amatőrökkel. A főszerepet játszó Hegyi Izabella például kimondottan ilyen. Az első pillanattól fogva természetesen viselkedik a kamera előtt, pedig soha életében nem mondott el nyilvánosan még egy verset sem.”
20 nap és 13.5 millió forint
Kocsis Ágnes szeretné, ha A légfrissítő íze eljutna a hazai mozik közönségéhez és nemcsak kisebb-nagyobb fesztiválok, szemlék nézői láthatnák. A 13 és fél millió forintos költségvetés a 20 napos felvételi munkálatokra elegendő, majd ismét pénzhez kell jutniuk, hogy a super 16-os nyersanyagra készült mozit felnagyíthassák.
„A film részben Fillenz Ádám operatőr osztálytársam diplomamunkája is, tehát mindenképpen filmre szerettünk volna forgatni. De meg kell mondjam, hogy nem kedvelem a digitális technikát. Számomra a kép, a vizualitás a legfontosabb a filmben, bár a 16-os nyersanyag állítólag már nem sokban különbözik a HD-től, hozzám még mindig közelebb áll.” – érvelt a rendezőnő a celluloid mellett.
Miért nem digitre készült?! A légfrissítő íze |
„A forgatás 20 napjából 15 már letelt. Jelenleg a lakásban játszódó események felvételein dolgozunk, amit hét nap alatt szeretnénk elkészíteni, ebből már négy leforgott. De még hátra vannak a nyilvános vécében játszódó jelenetek is.” A légfrissítő íze április 5-ig forog, ezután veszi kezdetét az utómunka.