sex hikaye

Forgács Péter új filmje installációként Cottbusban

Német egység a Balatonnál

2010. november 4. - filmhu
Forgács Péter új filmje installációként Cottbusban
Cottbusban november 3-án nyílt meg a Német egység a Balatonnál című kiállítás ún. "Walking Movie" változata, amelyet Can Togay a Collegium Hungaricum Berlin igazgatója nyitott meg. A Forgács Péter és Hámos Gusztáv készítette kinematográfiai installáció szükített változata egy erdetileg a berlini Collegium Hungaricumban létrehozott és 2011 június végéig Magyarországon a balatonfüredi Vaszary Villában is látható kiállításon alapul.

A kiállítás anyaga a másfél éves kutatómunkával összegyűjtött több mint 18 óra 8 milliméters ún. privát filmanyagból, a kortanúkkal készítetti nterjúkból, illetve vontakozó titkoszolgálati anyagból áll össze, és a '60-as, '70-es és '80-as évek Balaton-parti keletnémet- nyugatnémet találkozásait vizsgálja illetve idézi fel. (A Vaszary Villa-beli kiállítás magyar feliratos tájékoztató filmje itt található)

nemet egyseg a balatonnal - rovid sajto film from pixel noizz on Vimeo.

A Collegium Hungaricum Berlin (CHB) Német egység a Balatonnál című projektjének célja, hogy érzékelhetővé, megfoghatóvá tegye a német és az európai történelem egy egészen rendkívüli szakaszát: a hidegháború idején megosztott német nemzet történelmének azon meghatározó eseményeit, melyek kényszerűségből és bizarr módon évtizedekig e nép saját határain kívül, emblematikus módon Magyarországon, a Balaton partján zajlottak. A kelet- és nyugat-német állampolgárok szándékos és véletlen balatonparti találkozásai az 1960-as, 1970-es és 1980- as években ugymond „megelőlegezték“ a német újraegyesülést, előkészítve ezzel a békés forradalmat.

A Német egység a Balaton-nál projektet Can Togay János ötlete alapján a kor tanúihoz intézett felhívásokkal, illetve németországi és magyarországi kutatásokkal 2008 nyarán indították el. A német sajtóban megjelent felhívásainkkal a kor szemtanúinak történeteit, privát film- és fényképfelvételeit keresték. Németországban mindeddig mintegy 50  tanú jelentkezett a felhívásra. Az így összegyűjtött személyes történetek sora a német–német kapcsolatok szinte valamennyi aspektusára kiterjed: az egymástól elszakított családokkal kezdve a régi és új  kelet–nyugati barátságokon, egyházi szervezésű összejöveteleken át egészen a kivándorolt, egykori kelet-német állampolgárok és barátaik, rokonaik találkozóiig, a kelet–nyugati „Woodstocktól” kezdve a szerelmi történeteken át egészen a Magyarországon keresztül történő, előre megtervezett vagy spontán disszidálásokig.

balaton_chb_500


A szemtanúktól mintegy 15 órányi 8 mm-es filmanyagot, valamint 1000 fotót és diafelvételt kaptak, 33 kiválasztott alannyal részletes filminterjút forgattak. A személyes történetek társadalompolitikai összefüggéseit tekintve rendkívül érdekes eredményeket hoztak a magyar és német archívumokban végzett kutatások. Mindenekelőtt a kelet-német és a magyar titkosszolgálat együttműködésének leírása segít feltérképezni a történetírás eddigi fehér foltjait. E célból mindeddig több mint 300 dosszié értékelését sikerült lezárni az NDK Állambiztonsági Minisztériuma (MfS) és a magyar Belügyminisztérium (BM) levéltárainak anyagából.

Ezek a személyes történetek és anyagok alkották a Collegium Hungaricum Berlinben 2009. október 16-an megnyílt multimediális kiállítás magját, amely 2010. január 15-ig volt látható, majd 2010. szeptembere óta a balatonfüredi Vaszary Villában is látható egészen 2011. júniusáig. Az audiovizuális modulok összeállításához sikerült megnyerni a Privát Magyarország című sorozat alkotóját, a nemzetközi szinten is elismert Forgács Pétert, aki amatőrfilmekből, egyéni sorsok pillanataiból konstruál rendkívüli erejű történelmi dokumentációkat. Az anyagból szerkesztett vándorkiállítást a húszéves jubileumát ünneplő Cottbusi Filmfesztiválon tartózkodik éppen, de tervezik Budapesten és a Balatonparton is a bemutatkozást.

nemetegyseg_500_2


A Német Egység a Balatonnál projektet a Hauptstadtkulturfonds, a Bundeszentrale für politische Bildung, az Nemzeti Erőforrás Minisztériuma, valamint a Nemzeti Kulturális Alap támogatja. Forgács Péter a kutatómunka anyagait felhasználva a témáról azonos című dokumentumfilmet is készít.






nka emblema 2012