Kiosztották az Oscar-szobrocskákat
A magyar idő szerint ma hajnalban megrendezett Oscar-ünnepélyen nyolc jelöléséből négyet váltott valóra a legjobb film kategória nyertese, az Egy csodálatos elme, míg a A Gyűrűk ura négy technikai kategóriában vihette el a pálmát. Amélie-t pedig a Senkiföldje ütötte ki a nyeregből.
Az Akadémia a színész díjaknál is p.c. volt idén, itt az afroamerikaiak felé: a legjobb férfialakítás díját némi meglepetésre Russell Crowe-t kiütve a nyeregből Denzel Washington vihette haza a Kiképzésben nyújtott teljesítményéért, Halle Berry pedig a legjobb női főszereplőnek járó szoborral távozott a Monster's Ballért, valamint életműdíjjal honorálták Sidney Poitier-t is. Szintén életmű Oscar jutott Arthur Hiller rendezőnek és Robert Redfordnak.
Az idén először kiosztásra került legjobb egész estés animációs film díjának a Shrek alkotói örülhettek.
Jennifer Connelly az Arany Glóbusz és a BAFTA díjkiosztók után az Oscar-ceremónián is átvehette a legjobb mellékszereplő színésznőnek járó aranyszobrot. Akiva Goldsman is Arany Glóbusz tulajdonosként érkezett az Oscar-ünnepély új helyszínére, és ő is örülhetett a legjobb adaptált forgatókönyv Oscar-díjának. Az esemény fináléjában, a két utolsó és talán legfontosabb kategória kihirdetésekor is az Egy csodálatos elme alkotói léphettek színpadra, hiszen Ron Howard kapta a legjobb rendezőnek járó díjat, és a legjobb film is az Egy csodálatos elme lett az Akadémia ítészei szerint.
"The Oscar goes...." :
Legjobb film
Egy csodálatos elme
Legjobb férfi főszereplő
Denzel Washington - Kiképzés
Legjobb női főszereplő
Halle Berry - Monster's Ball
Legjobb férfi mellékszereplő
Jim Broadbent - Iris
Legjobb női mellékszereplő
Jennifer Connelly - Egy csodálatos elme
Legjobb rendezés
Egy csodálatos elme - Ron Howard
Legjobb díszlet
Moulin Rouge - Catherine Martin (Art Direction) és Brigitte Broch (Set Decoration)
Legszebben fényképezett film
A Gyűrűk Ura - A Gyűrű Szövetsége - Andrew Lesnie
Legjobb jelmez
A Gyűrűk Ura - A Gyűrű Szövetsége - Catherine Martin és Angus Strathie
Legjobb külföldi film
Senkiföldje (Bosznia-Hercegovina) - Danis Tanovic
Legjobb animációs nagyjátékfilm
Shrek - Aron Warner
Legjobb adaptált forgatókönyv
Egy csodálatos elme - Akiva Goldsman
Legjobb eredeti forgatókönyv
Gosford park - Julian Fellowes
Legjobb eredeti filmzene
A Gyűrűk Ura - A Gyűrű Szövetsége - Howard Shore
Legjobb betétdal
If I Didn't Have You - Randy Newman (Szörny Rt.)
Legjobb smink
A Gyűrűk Ura - A Gyűrű Szövetsége - Peter Owen és Richard Taylor
Legjobb vágás
A Sólyom Végveszélyben - Pietro Scalia
Legjobb vizuális effektusok
A Gyűrűk Ura - A Gyűrű Szövetsége - Jim Rygiel, Randall William Cook, Richard Taylor és Mark Stetson
Legjobb hang
A Sólyom Végveszélyben - Michael Minkler, Myron Nettinga és Chris Munro
Legjobb hang-editálás
Pearl Harbor - George Watters II és Christopher Boyes
Legjobb dokumentumfilm
Murder On A Sunday Morning - Jean-Xavier de Lestrade
és Denis Poncet
Legjobb dokumentum-rövidfilm
Thoth - Sarah Kernochan és Lynn Appelle
Animációs rövidfilm
For The Birds - Ralph Eggleston
Rövidfilm - élő akcióval
The Accountant - Ray McKinnon és Lisa Blount
A nyertesek teljes listáját megtalálod a www.oscar.com címen.