Nemzetközi Tudományos Filmszemle
Harmadszor
A rendezvény plakátja |
A szemlét a Bem moziban követhetjük majd nyomon, november 11-én az Urániában egy retrospektív válogatás kerül vetítésre a korábbi tudományos filmszemlék díjazott filmjeiből. 11-én este ugyanitt díszelőadással készülnek a Mindentudás Egyeteme és a World Science Forum vendégei részére. A szolnoki közönség december 16. és 18. között láthat egy szűkített válogatást a filmekből. A tervezett szakmai tanácskozás és néhány tervezett program a helyváltoztatás miatt most elmarad, ezt A tudományos ismeretterjesztés határai címmel december vagy január folyamán szeretnék bepótolni. A rendezvénnyel egyidőben Szolnokon a "pARTicum Biennálé" I. Szabadtéri Szoborkiállítás lesz látható mint partnerrendezvény.
Megtisztelő feladat ez az Uránia Filmszínház számára - mondta Dr. Gombos Judit, az Uránia kommunikációs igazgatója, és bár első alkalommal van itt a fesztivál, az intézmény történetében nem először ad helyet ilyen eseménynek. 1899-től négyévente bérelték a MTA tagjai, létrehozva az Uránia Magyar Tudományos Színházat. Sok év után a mozi vissztérhet eredeti profiljához, és segíthet egy tanulságos találkozás megvalósulásában.
A szemle olyan különböző műfajú filmalkotásoknak biztosít fórumot, amelyek valamilyen formában a tudományhoz kapcsolódnak: tudományos munkáról, tudományos eredményekről szólnak, vagy cselekményükben, nyelvükben, előadásmódjában fontos szerephez jut a tudomány.
Nevezhettek olyan tudományos-ismeretterjesztő filmek, amelyek
újszerű, kreatív módon tárgyalnak tudományos, vagy azzal összefüggő kérdéseket;
tudósokról, tudományos felfedezésekről készült dokumentum- és portréfilmek;
olyan hosszú és rövid játékfilmek, amelyeknek cselekményében fontos szerepet játszik a tudomány, a tudományos tevékenység;
olyan experimentális filmek, amelyek a tudomány és a technika eredményeit felhasználva törekszenek a mozgóképi kifejezés megújítására;
a tudomány és az áltudomány kapcsolatával foglalkozó filmek;
áldokumentumfilmek, amelyek nem létező tudományos felfedezéseket létezőként mutatnak be;
valamint természet- és környezetvédelemmel foglalkozó dokumentumfilmek.
Mindentudás Egyeteme |
A 2005-ös felhívásra a világ 20 országából 113 filmet neveztek, melyekből a versenyprogramba végül 60 alkotás kerülhetett az előválogatások folyamán. A bemutatásra kerülő filmek Ausztráliából, Belgiumból, Kanadából, Csehországból, Dániából, Németországból, Olaszországból, Svédországból, Svájcból, Hollandiából, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államokból és Magyarországról érkeztek. A zsűriben tevékenykedik majd Meskó Attila, az MTA főtitkára, Péterffy András, médiaszakértő és médiakutató, független producer, és Kozma Károly, a Nemzeti Kulturális Alapprogram Mozgókép Kollégiumának elnöke.
A fesztiválról részletes információkat kaphatunk a http://www.tiszamozi.hu/ oldalon.