sex hikaye

DVD-körkép: 2005

Bergmantól Batmanig

2006. január 13. - Dénes Balázs
DVD-körkép: 2005
A 2005. évet a nagy DVD-boom utáni kaotikus piaci helyzet jellemezte. Ennek nyertesei egyelőre a filmrajongók, mert a figyelmes turkálók, akik nem restellnek időt szánni akár az áruházláncok gondoláinak végigbányászására, olyan kincseket találhattak akár 999 forintért is, mint például az Intimitás, az Amélie csodálatos élete vagy Pasolinitől Az élet trilógiája.

Egyfilmes dobozok

Francia konyha a kilencvenes évekből
Az év filmritkaságai közül kiemelkedik Jeunet 1991-es klasszikusa, a Delicatessen, apokaliptikus szürreális vízió + franciás couleur locale. Egy bérház tulajdonosa, aki egyben a földszinti mészárszéket is üzemelteti, az átlagos menzai menün kívül hétköznapinak nem mondható lakóinak emberhúst is felszolgál. Az üzlet jól megy, de megzavarja egy fiatalember feltűnése, akinek a mészáros-háztulaj lányával vannak tervei, míg a hentesnek a vő-jelölt húsával.

Ugyancsak könnyedebb hangvételű Richard O’Brian 32 éve született szintén szürreális darabja, a Rocky Horror (Pictures) Show, amely filmként a sci-fi musical címkét kaphatná. Rocky több évtizede folytatja diadalmenetét a filmvásznon épp úgy, mint a színpadon. Az első igazán interaktív darab lett - a nézők gyakran a színészekkel együtt énekelték a dalokat- a szexuális szabadságot és másságot hirdetők alapműve. Szégyellősebbek most már akár otthon is beöltözhetnek Rockynak, Eddie-nek, Riff Raffnek (akit a filmben maga a szerző játszott).

Irodalomból átemelt klasszikus is akad a tavalyi választékban, a Georg Büchner Woyzeck című befejezetlenül maradt drámáját (1821) Werner Herzog dolgozta fel 1979-ben, kizökkentő, elidegenítő eszközökkel. A filmben a félőrült, háborúból visszatérő és feleségét meggyilkoló katonát Klaus Kinski formálta meg, aki még ugyanebben az évben Oscart kapott. Az ’50-es évek végétől a ’80-asok végéig aktív, körülbelül 130 filmben játszó színész az Amerikai Film Akadémia elsimerését 1979-ben nem a Woyzeck-ért nyerte el, hanem az ugyancsak Herzog rendezte Nosferatu: A fantom éjszakájá-ban nyújtott játékával.

Gary Cooper a Délidő-ben
1952-ben született Fred Zinnemann klasszikus westernje, a Délidő. Az Osztrák-Magyar Monarchiában, Bécsben született Zinnemann a western egyik alapművét alkotta meg. A törvényt megszemélyesítő Will Kane nem kap segítséget attól a közösségtől, amelynek békéjét hosszú éveken át őrizte, ám a józan ész és felesége kérése ellenére is arra kényszerül, hogy a rend őreként utolsó „munkanapján” szembenézzen a végzettel.

Ugyancsak különlegességnek számít Pier Paolo Pasolini Salo, avagy Sodoma 120 napja című alkotása, amely a második világháborús olasz kapituláció, vagyis Mussolini bukása után Észak-Olaszországban alakult fasiszta államalakulatban, Salóban játszódik. A film minden diktatúrára érvényesen tárja fel a politika, erőszak és szexualitás mélyen gyökerező kapcsolatát. A rendezőt nem sokkal botrányfilmjének bemutatása után rejtélyes körülmények közt meggyilkolták.

Nemrégiben derült ki, hogy a Warner Stúdió független filmes részlegénél a David Bowie főszereplésével készült Az ember, aki a Földre pottyant című film felújítására készülnek. A változatos filmes életművet maga mögött tudó Nicolas Roeg, aki filmes szakma szinte minden területén tevékenykedett, egy korábbi, 1973-as filmje, a Ne nézz vissza! jött ki DVD-n. Egy gyermeküket elvesztett házaspár és egy furcsa, a túlvilági léttel kapcsolatba lépni képes testvérpár különös találkozását meséli el a drámai thriller.

Természetesen ebből a felsorolásból sem maradhat ki Quentin Tarantino műfajújító gengszter-mozija a Kutyaszorítóban. A rosszul sikerült rablás után egyre inkább a vérvörös lesz a domináns szín. Ugyancsak a színek dominálnak a Sin Cityben, de nem gazdagságukkal, hanem annak feltűnő hiányával. A hagyományos, tusrajzzal készült képregények látványvilágát idéző formaújító alkotás QT cimborájának, Robert Rodriguez és a történet kitalálója, Frank Miller munkája, amelyből egy jelenet erejéig Tarantino is kivette a részét. A Bűnös Város képei nemcsak megmozdulnak, ahogy egyik médiumból a másikba emelődnek, hanem a film képi folyamatossága ellenére őrzik az eredeti, szaggatott, kiemelő-hangsúlyozó rajzos látásmódot.

A kultok közül nem maradhat ki David Lynch 1990-es Óz a csodák csodájá-nak elemeiből, egy rock’n roll-szerepével, kígyóbőr dzsekijével eggyévált, kőkemény fickó és szőke cicababájának Bonnie és Clyde-osan kitartó szerelméből összegyúrt road movie, a Veszett a világ.

Az ipari forradalom ihlette anime, a Gőzfiú
Az idő után a térben ugorva a Távol-Keletről a Mission Impossible-t Tome Cruise-zal és a Ál/arcot John Travolta főszereplésével jegyző hongkongi akciómozi-mester, John Woo két opusza is szerepelt a tavaly megjelent korongokon, A bérgyilkos és A fegyverek istene. Woo földijétől, Stephen Chow-tól pedig egy akcióparódiát gyűjthettünk be, a Szutyok köz szegényeit a baltás bandától megóvó rejtőzködő szuperhősök és a közéjük keveredő lúzer gengszteraspiránsok kalandjait, a Pofonok földjé-t. Japánból pedig egy sajátos ipari forradalmi víziót és apokaliptikus méretű gépcsatát felrajzoló epikus animáció, Otomo Gőzfiú-ja érkezett meg.

Ugyancsak a „környéken”, Thaiföldön készült az Ong Bak. A film azzal vívta ki a nézők és a kritikusok elismerését, hogy a Mátrixszal elterjedt high-tech látványra épülő akciómozival szemben az emberi test szinte korlátlan fizikai lehetőségeivel dolgozik a történet. A thai box-akciójeleneteknek alárendelt dramaturgiájú alkotás ennek ellenére is képes hitelesen emberi sorsokat felvillantani.

Szintén távol-keleti kötődésű Steven Spielberg A nap birodalma című 1987-es alkotása. A japán hadifogolytáborba került nyugatiakat olyan színészegyéniségek játszák, mint John Malkovich és az akkor 13 éves Christian Bale (A gépész, Batman: kezdődik!)

Sorozatok és életművek

Az életműveket, illetve azok egy részét bemutató sorozatok közül kiemelkedik az Almodóvar-sorozat, amelyben a spanyol rendező olyan korai opusza is helyet kapott, mint A szenvedélyek labirintusa, az akkor még ismeretlen Antonio Banderas-szal, valamint a Mit vétettem, hogy ezt érdemlem?, az Áldott mélységek, és az Asszonyok a teljes idegösszeomlás szélén.

A könnyebb hangvételű latin direktor mellett a komorabb színekkel dolgozó orosz mesterek közül Tarkovszkij és Nyikita Mihalkov műveiből jelent meg sorozat. Tarkovszkijtól az Andrej Rubljov, a Tükör valamint a Sztalker került a boltokba, ami csatlakozik az Iván gyermekkorá-hoz, és remélhetőleg hamarosan a méltán világhírű alkotó összes filmje felkerülhet a gyűjtők polcára. Mihalkovtól az Etűdök gépzongorára, és az Oblomov néhány napja jelent meg digitális korongon.

A lét súlyos kérdéseinek zseniális elemzőjétől, Ingmar Bergmantól két DVD-válogatás is megjelent. Az elsőben Bergman híres trilógiája A csend, az Úrvacsora, a Tükör által homályosan, a másodikban a Hetedik pecsét, A nap vége, és az Őszi szonáta található. A szintén skandináv, de Amerikában szédületes karriert befutott Greta Garbótól az év végén öt film jött ki díszdobozban. (Az asszony és az ördög, A titokzatos nő, Krisztina királynő, Mata Hari, Anna Karenina, A kaméliás hölgy, Ninocska).

Pasolini Dekameronja
Filmtörténeti klasszikusokból is bő volt a tavalyi felhozatal. Francois Truffaut-tól Az utolsó metró jelent meg tavaly márciusban a korábban kikerült Szomszéd szeretők, és az Amerikai éjszaka mellett. Pasolinitől nem csak utolsó filmje látható digitális hordozón tavaly óta, hanem Az élet trilógiájának-nak darabjai, a Dekameron, a Canterbury mesék és Az ezeregyéjszaka virága. Fellinitől A bikaborjak-kal, a Szélhámosok-kal és a Júlia és a szellemek-kel lehet teljesebbé tenni az egyetemes filmművészet darabjait tartalmazó gyűjteményeket.

Az óvilági alkotók mellett természetesen kihagyhatatlanok az újvilági klasszikusok. A James Dean-sorozatban piacra került az Édentől Keletre, a Haragban a világgal, és Az óriás. John Cassavetes időtálló művei közül pedig a New York árnyai, az Arcok, az  Egy hatás alatt álló nő és a Premier korongjait tehetjük be a lejátszóba. Továbbá a amerikai filmes realizmus olyan egyéniségének, mint Scorsese munkáiból is megjelent 2005-ben öt, a Ki kopog az ajtómon?, az Alice már nem lakik itt, az Aljas utcák, a Nagymenők és a Casino.

Végre a Tarr Béla-rendezések is egymás után jelennek meg DVD-én, az elmúlt évben három film jött ki: a Családi tűzfészek (1979), a Kárhozat (1988), és a Werckmeister harmóniák (2000).

A mai hazai termésből igazi sikerként érdemes kiemelni az animációs szcéna egyik legjelentősebb seregszemléjén, Annecyban is díjat nyert és itthon is közel 100 ezer nézőt a mozikba csábító Nyócker!-t, valamint a dokus műfajban szokatlanul magas nézőszámot elért Új Eldorádót. Kocsis Tibor alkotását, a nemzetközi filmes mustrák közönségét is beleszámítva, több mint 20 ezren látták! Igaz, a számtalan külföldi fesztiválelismerést szerzett, verespataki aranybánya ügyét bemutató dokumentumfilm nálunk mindössze néhányezres nézőszámot ért el.

A tematikus illetve sorozatgyűjtő díszdobozok között is találhattunk fontos alkotásokat. A Gengszter-gyűjteménybe hat klasszikus opuszt csomagoltak össze, a Kis cézárt, A közellenséget, A megkövült erdőt, a Mocskos arcú angyalok-at, A viharos húszas évek-et és a Megszállottság-ot.

A horrorfilmek közül a műfajt a Távol-Keletről felfrissítő Kör-trilógia emelkedik ki, a mainstreames vonalat a számítógép (de)generálta őshüllőkkel ijesztgető Jurassic Park-trilógia képviseli, és a Cristopher Nolan rendezésében vérfrissítésen átesett első Batman valamint teljes denevérember-széria.

Lehet vitatkozni azon, hogy érdemes volt-e George Lucasnak folytatnia a Csillagok háborúja-trilógiát egy újabb triplázással, de az biztos, egy új generációnak is adott a lehetőség az egynapos, teljes sorozatmegtekintő gigamozizás előtt.





(4) 
Hozzászólások
4-2  /  4
2006. január 19. csütörtök, 11:56#4| torolt felhasznalo
Köszönjük az észrevételet, és a témaötletet! Kiderül, hogy mire lesz elég egy a forgalmazókhoz címzett körlevél...

Üdvözlettel:
filmhu
 
Előzmény: filmhu #3
 
2006. január 18. szerda, 18:42#3| filmhu
Ha hozzá lehet jutni az infohoz, és azt egy rövid cikkben közölni, hálás leszek érte. Sőt, talán azok is, akiket még érdekel, hogy milyen filmre is kíváncsi a magyar közönség. Szerintem ez mindenképp segítséget jelenthetne, de ártani legalábbis nem ártana. Pozitív visszajelzéseteket mindenesetre köszönöm. A legjobbakat:

C.C.
2006. január 17. kedd, 14:57#2| torolt felhasznalo
Nem rossz ötlet, sőt! Ezért futunk egy kört. De nincsenek illúzióink, pontos adatokat nem ad mindenki. Van olyan forgalamzó, amelyik az eladásait üzleti titokként kezeli. Másfelől a jól fogyó lemezekről megkapjuk a sajtóközleményeket, így viszont kiegyensúlyozatlan lenne az összkép.

Azonban a számok önmagukban nem elegendőek. A Hamis a baba-DVD eladása jó példa erre. A lemezeladása meghaladta a hazai forgalmazásban tekintélyes, 10 ezer feletti darabot, de ezt úgy hozta a film, hogy közben az ára lemenet 1000 Ft alá!

De (!) igazad van, lássuk a számokat is! Nagyságrendileg a jól és rosszul fogyó filmek belőhetők a korábban DVD-forgalmazás-sorozatban megjelent cikkekben olvasható számokkal.
 
Előzmény: filmhu #1
 

nka emblema 2012