sex hikaye

Szex és New York

Film helyett minisorozat

2008. június 2. - Libor Anita

Bemutató: 2008. június 5.

1-1  /  2
Szex és New York
A Szex és New York-ot is utolérte a végzete: megérkezett a régóta tervezett, és színészgázsikon korábban számtalan alkalommal elbuktatott mozifilm-változat. Persze eleve semmi értelme kultsorozatokból gyenge és lapos filmfeldolgozásokat készíteni, mondjuk a tavalyi nyár egyetlen értelmes mozija pont a  Simpsons-film volt , úgyhogy csupán ennyit reméltem a SATC-filmtől: számomra kedves szereplőkkel másfél órát, frivol vicceket, és szép ruhákat a New York-i kulisszákban.
 
 
 
 
A Szex és New York film két és félórásra nyújtott története három évvel az utolsó évad záróepizódja után veszi fel a fonalat. Nem szpojlerkedem, mert a film elején végigpörgetik: Carrie még mindig Mr. Biggel (akit valamiért végig Johnnak szólítanak a filmben), Samantha még mindig Smith-szel, Charlotte még mindig Harryvel, és Miranda még mindig Steve-vel.

Noha a Szex és New York a szinglimítoszt hivatott volna isteníteni, valójában önnönmaga nimbuszát rombolta le, amikor a sorozat egyetlen lehetséges befejezésekét mind a négy lányt révbe ért. A szinglik alapvetően a párkapcsolati megalkuvások helyett választják a magányt, a függetlenséget, az önállóságot -- ezzel ellentétben főhőseink bár érett, komoly és erős nőként tündökölnek párjaik oldalán, azért kegyetlen kompromisszumok árán. Charlotte 15 éves kora óta férjhez akart menni, ehhez azonban először zsidóvá kellett lennie. Mirandának Brooklynban kell élnie, hogy férjét boldoggá tegye és Samanthát is elszólította a szerelem a Nagy Almából, és csak időnként látogatja barátnőit.

Carrie körül forog a világ


És itt van Carrie, aki körül az egész film forog. Mert míg a sorozatban azért minden szereplőnek volt egy-egy drámaibb történetszála (Charlotte meddősége, Samantha rákja, Miranda munkamániája), itt most Carrie van a középpontban. Összeköltözik Mr. Biggel, egy gyönyörű panorámás lakásba az Ötödik sugárúton, majd közös megegyezéssel úgy döntenek, összeházasodnak. New York utolsó szinglije férjhez megy, ez a pletykalapok hasábjaira való, sőt a Vogue külön összeállítást szentel a negyvenéves menyasszonynak. 200 fős vendéglista, puccos helyszín, próbavacsora, igazi Szex és New York pezsgés. Közben Miranda élete darabokra hullik, Samantha unalmában nyolc kilót felzabál magára, Charlotte-tal pedig kegyetlenül elbántak az írók, hiszen a filmidő nagy részében semmi nem történik vele.

Két és fél óra pszeudoproblémák pszeudoábrázolásával

 
Érdekes abba  belegondolni, hogy a Lost negyedik évadjának záró epizódját az írók nem tudták megírni 90 percnél rövidebbre, ezért duplarész készült, amelyben egy igazán ütős hullámvasútra ültették fel a nézőket, egyetlen perc üresjárat nélkül. A Szex és New York utolsó epizódja  ennek éppen az ellentéte volt, elkenték a konfliktusokat, összecsapták a happy endet, kulcsra zárták a sorozatot, ezzel fel is adva a leckét a moziváltozat készítőinek. Mert innen hova lehet folytatni? A filmváltozat két és fél órán át küszködik, mire kinyögi: sehova. Kaptak egy lehetőséget a részletes cselekményvezetésre, az elmélyült karakterábrázolásra, de sajnos kegyetlenül elbuktak. Az alapvetően 20-30-40 perces szériák számára dolgozó televíziós alkotók (például Michael Patrick King rendező) nem alkalmasak egy 90-120-140 perces feszes játékfilm megírására: a Szex és New York moziváltozata így nem más, mint egy ötrészes minisorozat a finálé mögé kanyarítva.

A sorozatban Carrie narrációja tartotta valamelyest egyben az epizódok kellemesen lazára vett szerkezetét, most azonban a levegőben lógnak a karakterek, a párbeszédek: Charlotte, mint említettem, szinte meg sem szólal, helyette borzalmas idegesítően sikongat, az egyébként vicces-gusztustalan, izzadós-szőrös Harry teljesen bárgyú, Steve egyféleképpen nyomja az esetlen műsort, Mr. Big pedig egy balek és egy szemétláda rosszul megírt keveréke, teljesen logikátlanul követik egymást a tettei.

Miért nem sikerült az egészből egy jó filmet csinálni?


Szóval nem lett jó film, mert súlytalan, buta és papírízű konfliktusokkal dolgozik, egynek mégis elmenne, ha nem éreznénk ötnek. Talán a Szex és New York-ot a készítői nem darálásra tervezték, képtelenség két és fél órán keresztül foglalkozni a pszeudoproblémák pszeudoábrázolásával. Egy-két erősebb pillanata mégis van a filmnek, de ez is inkább csak elkeserít, mintsem örvendeztet. Miért nem sikerült az egészből egy jó filmet csinálni?

Címkék

premier , kritika


(5) 
1-1  /  2
Hozzászólások
5-3  /  5
2008. június 7. szombat, 13:32#5| Lula Fortune
Igen, Charlie, én is elgondolkodtam azon, hogy miért csináltak limonádét egy realista sorozatból, és őszintén megvallva, fogalmam sincs. Cattrall állítólag évekig azért nem volt hajlandó a mozifilmre, mert úgy találta, hogy a SATC egy sorozat, a tévében a helye, nem lehet egészestés mozit csinálni belőle, és sorra dobta vissza a forgatókönyveket. Hát, ezek szerint még is van az a pénz, ami miatt már nem dobta vissza...
A másik fórum, amire utalsz, tényleg tanulságos, és nekem nagyon durva, de legalább látjuk, hogy mi a helyzet.
Siralom:-(.
 
Előzmény: torolt felhasznalo #4
 
2008. június 6. péntek, 17:47#4| torolt felhasznalo
Charlie nem haragszik. Viszont nem is igazán szereti a Sechs und die Stadtot. Sajnálom. Én Ally McBeal rajongó vagyok, számomra ott volt a magány, a pár, a társ keresése eléggé diszkréten és ugyanakkor eléggé erőteljesen vágyakozóan megmutatva. Ez olyan, mint a Száll a kakukk könyv és film-változata (ha valamelyik nem volt meg, akkor a könyv kötelező, a film esetleg érdemes) - tök más világ a kettő. A SATC is erőteljesebb, az Ally McBeal meseszerűbb. És talán ezért szeretem. Na mindegy, erről most nem írok tanulmányt. A lényeg, hogy akkor most talán Te is érezted azt az indulatot, amit én is szoktam érezni a magyar filmmel kapcsolatban, ami meg nekem lenne szívügyem. Kurva nagy önfegyelmembe telik egyébként, hogy ne trollkodjak bele a másik fórumba, és ne küldjek el ott sokakat Sanghaj-alsóra amolyan William Wallace-style, de úgy érzem, hogy azzal az egy megválaszolatlan posttal szinte mindent elmondtam a kérdésről, amit lehetett - és az, hogy nem válaszolnak, az köteteket beszél. Akkor öljék inkább egymást. Csak sajnos ebből nem születik semmi jó, semmi konstruktív, és leginkább jó filmek nem... Na mindegy. Kellemes hétvégét. És bár nem nézem meg a moziban a tárgyalt filmet, de abszolút érzem, amiről beszélsz, és komoly hibának tartom szakmailag - ugyanakkor nem tudom, hogy milyen üzletpolitikai döntések alakították így. De ha van teóriád, hogy ez miért volt jó (egy potenciális következő rész, másfajta rajongók megnyerése, stb...), akkor kíváncsi lennék a teóriára. Mert azért ők nem hülyegyerekek. Néha viszont ízléstelenek. De Te mit gondolsz az ő fejükkel, ez az érdekes?
 
Előzmény: Lula Fortune #3
 
2008. június 6. péntek, 12:01#3| Lula Fortune
Az a borzasztó, hogy a film tényleg borzasztó. Ráadásul aláásta a lényegét a sorozatnak, plusz alátámasztotta azoknak a bírálóknak a negatív véleményét, akik élből utálták a SATC-t, anélkül hogy két-három résznél többet is láttak volna belőle.
Na, szóval a filmmel ellentétben a lányok nem visítozó hülye libák, akik fűvel is meg fával -egyszerűen pechjükre mindig vmi balfékkel jönnek össze, ezért -lévén nem életcéljuk a férjhezmenetel - tovább állnak. Carrie pl. az egész ötödik szezonban egyedül van és az egyéjszakás kalandokat is kerüli!
Ahogy a cikkíró írja, egyszerűen nem vállalnak be olyan kapcsolatokat, amiken túl nagy árcédula lóg - ezért is nonszensz és rajongói árulás, hogy Carrie férjhez megy Bighez. Nem azért nem menne hozzá a sorozatbeli Carrie, mert szuper dolog szinglinek lenni (ez a másik, amitől mindig kiakadok, hogy a szingli létet a sztereotípia a koktélokkal, a vásárlással meg a one-night-standekkel azonosítja, de most nem ez a téma), hanem mert túl van rajta (van összehasonlítási alapja azok után, hogy együtt élt Aidennel). A csávó elbukott jó pár próbát: kalap, kabát, lapát.
Erre a filmben látok egy viktimológiai esetet (Carrie), akit -mint egy hülye múltszázadi p...t, aki mindenáron férjhez akar menni -meg lehet vásárolni egy manhattani kéglivel. Na, ez a totál gáz, úgyhogy: SZOMORÚ VAGYOK!!!!

Charlie, remélem nem gond, hogy most én is hosszabban taglaltam a mondanivalómat (ettől ez még a te védjegyed marad..:-), csak ISZONYÚAN FELHÚZTAK A FILMMEL!!!!!

nka emblema 2012