sex hikaye

A Romani Krisz nyerte a Dialektust

Véget ért a második

2004. április 23. - filmhu
Bódis Kriszta Romani Krisz című filmje nyerte a második alkalommal megrendezésre került Dialektus Fesztivál fődíját. A néprajzi- és antropológiai filmek mustrájának díjait április 22-én este adta át a zsűri az Uránia Nemzeti Filmszínház kávézójában.

A Dialëktus Fesztivál 2004 díjnyertes filmjei

A versenyzsűri tagjai:
Bán András műkritikus
Klein Judit televíziós szerkesztő
Östör Ákos antropológus, filmrendező (USA)
Péterffy András filmrendező, kommunikációs szakember
Tánczos Vilmos néprajzkutató (Kolozsvár)


FŐDÍJ – NEMZETI KULTURÁLIS ÖRÖKSÉG MINISZTÉRIUMÁNAK FELAJÁNLÁSA (300.000 FT)

Romani Krisz

Rendező: Bódis Kriszta

Romani krís /romnyi, grast, krís/, azaz Cigány törvény /asszony, ló, döntés/.
A film a, Magyarországon már csak legendának hitt, romani krís „nyomában jár”. Békés megyei lókereskedő oláh cigányok egy közössége enged betekintést abba a gazdag roma hagyományrendszerbe, melynek egyik alappillére a krís.


DUNA TELEVÍZIÓ DÍJA (200.000 FT)

Hazatérőképek

Rendező: Magyar n. Attila

Kása Béla kb. 25 év alatt készített fotóiból álló gazdag válogatással indult el a forgatócsoport Erdélybe, hogy felkeresse a fényképeken látható paraszt embereket, román, cigány és magyar muzsikusokat. A fotókat látva, a szereplők szembesülnek egykori önmagukkal. A beszélgetések, emlékezések közben természetesen a hangszereket is „szóra” bírják.


URÁNIA NEMZETI FILMSZÍNHÁZ DÍJA (100.000 FT)

Távoli templom

Rendező: Tari János

A film nemzetközi alkotógárdája 14 éven át kísérte figyelemmel és az egyetlen megmaradt ortodox zsinagógához kapcsolódó közösség életét. Minden évben május végén találkoznak, hogy emlékezzenek rabbijukra. A filmben különböző életutak tárulnak elénk mikor a Londonból, Tel Avivból, Jeruzsálemből, New Yorkból visszatérők a makói rabbi, Vorhad Mózes sírjánál találkoznak.


MAGYAR N. ATTILA DÍJ (MEGOSZTVA) – PALANTÍR FILM ALAPÍTVÁNY FELAJÁNLÁSA (100.000 FT)

„…de majd jövőbe bevetjük…”

Rendező: Gyuris Gábor, Soós Ádám Levente

A folklórjáról jól ismert erdélyi község a rendszerváltást követően drámai társadalmi és kulturális változásokon ment keresztül. Az egykor virágzó falu munkaképes lakosságának 80%-a manapság Magyarországon keresi boldogulását. Ennek tragikus következménye, hogy a széki családok többsége széthullott és a mai gyerekek sokaságát az utca, vagy jobbesetben a nagyszülők nevelik.


Menjünk!

Rendezők: Andits Petra, Béres Dániel

A film az inter-railezők világáról próbál képet alkotni, azokról a fiatalokról, akik évről évre ellepik Európa vonatait, pályaudvarait és ifjúsági szállóit. Felszerelésük egyetlen hátizsák és egy bármely vonatra érvényes vonatjegy.


A ZSŰRI ELISMERÉSÉT KAPTA

Alagsor

Rendező: Almási Tamás

Laci harmincezerért tud érettségi bizonyítványt, Krisztián pályacsúcsot dönt videojátékon, Imi takarítónő anyját pumpolja. Barátok, legalábbis ezt mondják, tesznek a világra. Laciék lakótelepi házának pincéjében találkoznak, és néha azt hiszik, itt létrehoztak egy szigetet. Pedig csak leköltöztek, ide, a mélybe. Az alagsorba.


Esély – mesék

Rendező: Litauszki János

Tizenöt évvel ezelőtt film készült arról, hogyan próbáltak az ország legeldugottabb falujában, a romák lakta Gilvánfán, a francia nyelv tanulásával kitörni a nyomorból, munkához, megélhetéshez jutni. Az alkotók megkeresték az akkori gyerekeket és megmutatják, mi történt velük illetve hogyan élnek a mai gyerekek, több-e az esélyük, mint amennyi szüleiknek volt.


Hogyha az Isten akarja

Rendező: Petke László

Őrkő cigány település Románia magyarok lakta vidékén. Az elmaradottságból csak a tanulás ad reményt a felemelkedésre. Mialatt a gyerekek az iskolában vannak, a szülők a mindennapi megélhetésért küzdenek.


Se künn, se benn...

Rendező: Mohi Sándor 

A Csiki havasok eldugott kis telepei nagy kultúrkörök határán jöttek létre az utóbbi két évszázad folyamán: katolicizmus és ortodoxia, Erdély és Moldva, magyar és román nyelv meghatározta kultúra, ahol székely, csángó és román identitás találkozik. A történelem egészen sajátos keveredést, önazonosság-tudatot alakított ki az itteni emberekben, akik hol ide, hol oda tartoztak.

 

Diákfilm szekció

A diákfilm zsűri tagjai:
Bérczessy Gergely filmkritikus, újságíró
Ernyey Katalin antropológus, régész
Kozák Zsuzsa médiatanár


DIÁKFILM FŐDÍJ – OKTATÁSI MINISZTÉRIUM FELAJÁNLÁSA (50.000 FT)

Kultúrkép

Készítette: Haragonics Sára

Beszélgetések a tágan értelmezett kultúra fogalomkörébe tartozó témákról 15-16 éves amerikai és magyar Waldorf-iskolás diákokkal.


PORT.HU DÍJA (DVD LEJÁTSZÓ)

Az ősz tizenkét pillanata

Készítette: Zomborácz Virág

Tizenkét pillanat, tizenkét emléktöredék fiatalságról, szerelemről, háborúról, elmúlásról és mindarról, amit egy hetvenéves asszony átélt. Lírai portréfilm nagymamámról.


ALKOTÓI DÍJ

Kővári Borz Józsefnek az alábbi két filmben való részvételéért

Lóvásár

Egy meghiúsult adás-vétel.

Szülőfalumvasárnap

A film rendezője szülőfalujába tér vissza, és az ott élő roma közösség életpillanatait mutatja be.

A ZSŰRI ELISMERÉSÉT KAPTA

Lili és Anikó

Rendező: a Lauder Javne Gimnázium diák alkotóközössége
(Szegő Dóri – Hart Niki – Léderer András – Elek Boga)

Dokumentumfilm két idős asszonyról, Liliről és Anikóról. Lili a háború utolsó hónapjaiban, a nyilas terror idején hét üldözöttet bújtatott gellérthegyi villájában, köztük az akkor 18 éves Anikót, annak testvérét és édesanyját.



Címkék

hír



nka emblema 2012