sex hikaye

Mészáros filmje Nagy Imréről

Kevert valóság

2003. november 6. - filmhu
Mészáros filmje Nagy Imréről
Novemberben Budapesten fejeződik be Mészáros Márta Nagy Imréről készített filmjének forgatása. Stílszerűen november 4-ére időzítették A temetetlen halott – Nagy Imre naplója című filmjének sajtóbemutatóját, ahol jelen volt csaknem a teljes stáb, és részleteket láthattunk a még befejezetlen műből.
A film cselekménye is ezen a napon indul, csak éppen 56-ban, és innen ível egészen a ’89-es újratemetésig. A koprodukciós film gyártásában Szlovákia és Lengyelország is részt vett, Nagy Imre szerepében Jan Nowickit láthatjuk kiváló magyar színészek társaságában: Moór Marianna, Horváth Lili mellett kisebb szerepekben olyan színészeket láthatunk mint: Tordai Teri, Kulka János, Cserhalmi György és Mácsai Pál. A forgatókönyv elkészítésében Nagy Imre lánya, Nagy  Erzsébet és férje, Vészi János is segített az alkotóknak, történészek (Rainer M. János) és olyan tanúk együttműködésével, mint Vásárhelyi Miklós vagy Göncz Árpád.

Visszafojtott lélegzettel nézték a rendezői monitort
Mészáros Márta a gyermek Nagy Imrét instruálja
A temetetlen halott stílusában keverednek a játékfilmes és a dokumentumfilmes eszközök, a színészekkel játszott fiktív világgal párhuzamosan archív felvételek hitelesítik és ellenpontozzák a filmet, nem válik el élesen a dokumentumfilm és a játékfilm, épp öszefonódásuktól hiteles és megrendítő a történet. Pataki Éva társforgatókönyvíró azonban azt hangsúlyozza, hogy ez egy Nagy Imréről szóló játékfilm, a kétórás dramaturgiai keretbe nem fér bele egész ’56.  A fikciós részekben jelenik meg az eddig még nem ábrázolt emberi sors, a privát magán szféra, a dokumentarista szárazsággal és keménységgel szemben a családi idill. A film fiktív világa mélyebben hordozza a történelmi igazságokat - hitele és igazsága nem az archív felvételek dokumentarista erejében rejlik. (A per során forgatott körülbelül 48 órányi dokumentumanyagot a Kádár-rendszer idején megsemmisítették.)

A temetetlen halott bonyolult időszerkezetű film: egyrészről a fiktív Nagy Imre jelene és múltja váltakozik az archív felvételek valós Nagy Imréjével – a miniszterelnök a romániai száműzetésben kezdte írni emlékiratait, így gyermekkora is megelevenedik a vásznon. Mészáros Márta rendezőnő, aki a Nagy Imre Társaság ügyvezetője is egyben, vállaltan az érzelmekre akart hatni filmjével: “Ez egy csodálatos emberi történet az én szememben, egy nagyon brutális és nagyon emberi történet.”

A címszereplő Jan Nowicki élete legfontosabb szerepének érzi Nagy Imre megformálását – mind nemzedékileg, mind magánemberként. Pedig nem volt könnyű eljátszania a szerepet és nem a húsz kilós hízások-fogyások miatt, hanem mert olyan mélyen élte át a szerepet, hogy mára már reggelente Nagy Imre arcát borotválja. “Ebben az országban két embert szeretek: Mártát és Nagy Imrét” – mondta a lengyel színész.

Hitele nem dokumentarista erejében rejlik
Nagy Imre (Jan Nowicki) kihallgatáson
Az eredetileg negyvennaposra tervezett forgatás nagy részén már túl vannak, ám az indulás nagyon nehéz volt. A rendezőnőben már régóta érett a történet megfilmesítésére a vágy, amikor az MMA pályázatán nyert 70 millió forintot a film leforgatására, és bár a film teljes költségvetése 320 millió forint, Csáky Attila producerrel úgy döntöttek: belevágnak most vagy soha alapon: elkezdtek forgatni a váci börtönben, a többi meg jött magától. A kezdetektől fogva lengyel koprodukcióban készülő filmbe a forgatás során teljesen váratlanul, de nagyon nagyvonalúan beszálltak a szlovákok is, így a romániai részeket Szlovákiában forgathatták két héten keresztül és rendkívül jó hangulatban. Moór Marianna, akit Égető Mária szerepében láthatunk a vásznon, nagyon jó, de nagyon nehéz forgatásra emlékszik vissza: a nyelvi különbségek ellenére is hihetlen harmónia volta két főszereplő között, mélyen átélve, nagyon visszafogottan játszották szerepüket. Mészáros Márta szerint a stáb a megrendültségtől visszafojtott lélegzettel nézte rendezői monitorját a forgatások során.

Most Hiller István gyorssegélyének köszönhetően a stáb újra tud forgatni pár napot a repülőtéren és a Nagy Imre házban, aztán pénz híján ismét leállnak és az MMA koprodukciós pályázatára számítanak, hogy az utómunkához szükséges összegre (mintegy 50 millió forintra) szert tegyenek.

A forgalmazást illetően Magyarországon a Budapest Filmben bíznak, hogy magyar mozikba eljuttatja majd a filmet, külföldi részről a koprodukciós felek a televíziójuk számára vásárolták meg a filmet – múlttal való számvetés minden volt kommunista országban rendkívül fontos kérdés. Amennyiben addigra elkészül, 2004 áprilisában Pozsonyban lesz a film első vetítése, az unióba belépő országok találkozóján.

fotó: Mohos Angéla

Címkék

hír



nka emblema 2012