sex hikaye

DVD: Fay Grim

Pszichoterrorizmus Hartley-módra 

2008. szeptember 9. - Vodál Vera
DVD: Fay Grim
A kémfilmek szerelmesei nem fogják megtalálni számításukat az amerikai függetlenfilmes rendező legújabb darabjában, ám Hal Hartley ironikus humorának és formabontó stílusának rajongói nem fognak csalódni, ha megnézik a Fay Grim-et. Henry Fool tíz évvel később. 
 
 
 
 

A film első részét képező Henry Fool 1998-ban Cannes-ban elvitte a legjobb forgatókönyv díját, és noha Hal Hartley munkásságának is megvan a törzsközönsége hazánkban, a Fay Grim mégsem került be a magyar moziforgalmazásba, csupán DVD-n jelent meg. Ennek fő oka talán az, hogy Hartley eredetiségéből adódóan szinte lehetetlen meghatározni a film műfaját, így nem igazán behatárolható a megcélzott közönségréteg sem. Aki kémfilmre számít, az minden bizonnyal csalódni fog, mivel a film alapkonfliktusát képező ügy csupán másodlagos szerephez jut, és felgöngyölítése szinte lehetetlen.

A filmelőzetes mégis inkább a bűnügyi vonalra erősít rá: vannak itt kódfejtők, izraeliek, oroszok és arab terroristák, megjelenik a CIA. A valódi izgalom a parodisztikus jegyek miatt mégis elmarad, a Fay Grim leginkább kémfilm- paródiaként állja meg a helyét.

Fay Grim leginkább kémfilm- paródiaként állja meg a helyét


Fay Grimnek (Parker Posey), az átlagos és rendkívül naiv amerikai családanyának éppen elég volna, hogy férje elhagyta őt és az országot, bátyja börtönben van, fia pedig teljes erőbedobással kamaszodik, ám férje,  Henry Fool titokzatos múltja és eltűnt memoárjainak köszönhetően nemzetközi kémügyekbe keveredik.

A kamaradrámákra emlékeztető jelenetek ellenére címszereplőnk szinte az egész világot átszeli. Az amerikai kispolgári miliőből a rideg és elegáns Párizson át az egzotikus és titokzatos Isztambulba vezet az út, ám Fay ezzel nem ér célba, a történet nyitva marad.

Hal Hartley karakterei ezúttal sablonosabbak, a szereplők mindegyike szívós, ugyanakkor esendő, ám leghőbb vágyuk, hogy megmentsék a világot a romlott nyugati társadalmaktól, akár saját életüket feláldozva. A rendező saját bevallása szerint az volt az elsődleges célja a filmmel, hogy a Henry Fool figuráin át nézze  a mai világot. Ám a XXI. század rendkívül sarkosan, kifordítva jelenik meg, hisz itt még a stewardess-ből is könnyedén orosz terrorista válik, a szürke alsó-középosztálybeli amerikai háziasszonyból pedig a CIA-t kijátszó kémnő. 

A Henry Fool figuráin át nézni a mai világot

Az Édesek és mostohák című film huncut varázslója (Liam Aiken) a Henry Foolban még kisgyerekként tűnik fel (ő alakítja Ned Grimet, Fay és Henry közös gyermekét), a Fay Grim-ben már kamasz fiúként bizonyítja tehetségét. A rendező jól bevált színészeivel dolgozik, akik egytől-egyig kiválóan hozzák a formát.

Az irónia - Hal Hartley legmarkánsabb kézjegye - átsüt az egész filmen. "Maga rendes asszony. Egy napon majd sikerül elpusztítania a nyugati civilizációt." Ilyen és ehhez hasonló, mértéktelenül modoros mondatokkal van teletűzdelve a film, melyek hol arab vagy orosz terroristák, hol épp egy cserfes CIA ügynök szájából hangzanak el.  Az ugróvágással megkoreografált akciójelenetekben a szereplők mintha kecses táncot lejtenének, a főszereplőnő pedig néhol a primadonnaként szenved a kiszolgáltatott áldozat szerepében, máskor pedig Lara Croft-ot megszégyenítő módon szaladgál a háztetőn. A pontosan kidolgozott mozgások, a szereplők helyváltoztatásával előidézett belső vágások, valamint a kamerakezelés precízen megszerkesztett forgatókönyvet sejtetnek.

Egy napon majd sikerül elpusztítania a nyugati civilizációt

A DVD-re filmelőzetes és egy jól összerakott, tömör és informatív werkfilm került. Az Így készült a Fay Grim, avagy Hogyan is betűzik a KÉMKEDÉS-t? alcímű werkfilmből sok minden kiderül a rendezői szándékról és munkastílusról, valamint Hal minden részletre kiterjedő figyelméről és precizitásáról. Azt is megtudhatjuk a színészekkel készült, feszesre vágott riportokból, hogy a Henry Fool forgatása alatt még csak poén szinten merült fel a folytatás gondolata. A Fay Grim esetében Hartley több helyütt nyilatkozott az esetleges folytatásról, mely korántsem elképzelhetetlen, hisz a film vége teljesen lezáratlan, szinte folytatásért kiált.

A rendező a werkfilmben felteszi a költői kérdést: „Nem lenne jó olyan filmet készíteni, ami a végtelenbe tart?” A trilógia harmadik darabjának címe lehetne mondjuk Ned Grim. Műfajának meghatározásától tartózkodnék, hisz Hal Hartley biztosan tartogat még rajongóinak néhány meglepetést…






nka emblema 2012