sex hikaye

Minden elmúlik egyszer!

2003. április 24. - Gőzsy Kati


Sophie Marceau Beszélj a szerelemről!című filmbjében a férfiak pont olyanok, ahogyan a nők egymást közt elképzelik őket: „egoisták vagy valami mások”, akik beletörődve mondják, hogy „minden elmúlik egyszer”.
A történet szerint Justine és Richard tizenöt éve élnek együtt. Justine elválik Richard-tól, egy másik lakásba költözik, és egy külföldi munkát is elvállal.  Közben visszakanyarodunk Justine gyermekkori emlékeihez: az apa, amint felállítja a sátrat, az első szerelmi csalódás, az első találkozás Richard-ral...

A film előzményeként Marceau elhagyta nála jóval idősebb, rendező férjét, gyermekének apját. A lelkiállapot még nem múlhatott el nyomtalanul, amikor a színésznő pénzt kapott a magánéleti válságának filmre vitelére. Nosztalgikusan szenvelegve rajzolta meg a forgatókönyvben nemcsak a saját maga, de a férje képzelt alakját is. A Niels Astrup által játszott férj ábrázolása lett a szentimentalista hangvétel legnagyobb áldozata. A férfi figuráját Sophie úgy írta meg, mintha még mindig nem ismerné őt, nem zárkózottnak, hanem inkább érthetetlennek mutatva. Ezzel Marceau megteremtette az "ahogyan férfiak elképzelik a nőket" jellemábrázolás ellenpárját.

Sophie pocsolyamély apátiája a férjábrázoláson kívül mást is tönkretett: a forgatókönyvre patetikus dialógusok, a vizualitásra giccses képek, a színészvezetésre pedig színpadias mozdulatok a jellemzőek. Az atmoszféra érzékeltetése az egyetlen, ami hibátlanul működik a filmben: a súlyos múlt és még bizonytalanabb jövő atmoszférája.

A dramaturgiában esetlenül szakít a hagyományokkal: alig jelölt időugrásokkal és emlékezésekkel szakítja meg az andalgó történetet.

Az apakomplexus miatt idősebb férjet választó női főszereplő alakjával, Justine-nal pedig Sophie ugyan teljesen kiadja magát, de sajnos ezt nem önmaga teszi, hanem a mesterkélt mozdulatok nagymesterén, Judith Godrechen keresztül.

Összességében tehát elmondható, hogy a Beszélj a szerelemről!-t az rendezte, akinek a főszerepet kellett volna játszania, és arról szól, akinek rendeznie kellett volna a filmet.

Címkék

, kritika



nka emblema 2012