sex hikaye

Kutyák, emberek, fehér istenek

Mundruczó Kornél alkotása a Filmhéten

2014. október 13. - filmhu
Kutyák, emberek, fehér istenek

Mundruczó Kornél cannes-i díjas filmje egy kislány és egy kutya barátságán keresztül mesél kirekesztésről, ragaszkodásról, bosszúról és megbocsátásról. A Fehér Isten a Magyar Filmhéten is megtekinthető.

Ha volt film, amelyről igazán sokat beszéltünk az idén, az a Fehér Isten volt. Mundruczó Kornél filmje jött, látott és nyert Cannes-ban, ahonnan az Un certain regard szekciójának fődíját hozhatta haza, azóta pedig szépen szerepel a világ fesztiváljain (ezekben a napokban épp a 58. BFI Londoni Filmfesztiválon).

A film hőse, a kiskamasz Lili (Psotta Zsófia) elvált szülők gyereke, akinek anyja hosszabb időre külföldre utazik. A lány ekkor kutyájával, Hagennel rég nem látott apjához kerül. Miután azonban különadót vetnek ki a keverékekre, az apa szabadulni akar Hagentől. Az addig engedelmes kutya rossz kezekbe kerül, bosszúja pedig nem ismer határt (Forgatás riportunkat itt olvashatod).

„Mundruczó eddigi alkotásaihoz hasonlóan, most is olyan rideg világot teremtett, ahol a szeretet, az otthonosság és az empátia ismeretlen fogalmak. A társadalommal és a környezetükkel szemben kiszolgáltatott hősök érzelmileg sivár közegben élnek, hogy akár lelki túlélőknek is vélhetjük őket. A Fehér Isten képi világa színesebb, mint a rendező korábbi munkái, a karakterek mégis fekete-fehérek: a csendes és zárkózott kamaszlány Hagennel különös szimbiózisban létezik, burokban élnek, ahol még fellelhetőek emberi (és állati) érzelmek, de az őket körülvevő világot az érdekek mozgatják és nincs helye az együttérzésnek" - írtuk annak idején a filmről.

A Filmhuval beszélgetve Psotta Zsófia a legnehezebb jelenetnek azt tartotta, amikor a kádban kellett aludnia („iszonyatosan kényelmetlen volt”), és nem szerette a trombitálást sem. Mivel korábban nem tudott rajta játszani, külön trombitaórára kellett járnia a forgatás előtt: „valamilyen szinten meg kellett tanulni, hogy élethű legyen”. A végére azután már el tudta játszani a részét, „és még csak nem is volt hamis!” – nevet. A kutyákkal azonban könnyű volt együtt dolgozni, mesélte. Mundruczó Kornél arra a kérdésre, hogy számára mi volt a legfontosabb pont, ahol meg lehetett ragadni a Fehér Isten történetét, a következő választ adta: „Tulajdonképpen a bátorsága és a kockázatvállalása. Hogy egyszerűen az az élmény tisztán megszülethessen, hogy te még ilyet nem láttál, és hogy ennek a szellemi játékában részt akarjál venni. És ha ez a játék bevonz, akkor nagy örömöt tud okozni, mert ilyen hullámvasúton még nem ültél. Ilyen értelemben, amellett, hogy persze, ez egy nagyon komoly film, van benne egy csomó szellemi szabadság meg játékosság, legalábbis az alkotói oldalról.”

A Fehér Istent a Magyar Filmhét is műsorra tűzi, a filmet október 14-én és október 17-én lehet megtekinteni.

A filmre a jegyek egységes 610 forintos áron válthatók.

A keddi programért katt ide!






nka emblema 2012