sex hikaye

Levél Stork Csabának

2012. május 14. - Deák Krisztina
Levél Stork Csabának

Életének 57. évében váratlanul elhunyt Stork Csaba díszlet- és látványtervező. Az Aglaja, a Szomorú vasárnap és a Látogatás díszlettervezőjét Budapesten, május 6-án érte a halál. Deák Krisztina búcsúztatja.

 
 
 
 
Kapcsolódó anyagok

Kedves Csaba!

Biztos jót nevetsz rajtam, ha most látod a kínlódásomat, hogy felkérésre megpróbálok nekrológot írni rólad. Rólad, akihez nem is illik a halál. Akárhány éves is voltál halálod napján, te örökre kamasz maradtál, érdeklődő és bizonytalan, fantazmagóriákkal és tervekkel tele. Ahogy Illés Gyuri bácsi mondta, az általa nagyra tartott tehetséges és kétségekkel teli filmesekre: kíváló művész. E két szónak igaz és mély jelentése szerint. Pedig úgy tudom, hogy nem kaptál ilyen kitüntetést. Látod, mégiscsak nagy ereje van a halálnak, mert ilyet az ember nem mond a kollégájáról, ha az él. Látom, ahogy nevetsz ezen, szerényen és jó ízléssel visszautasítva a nagy szavakat.

Egy biztos, mikor rád találtam, az “Aglaja” előkészítése során, úgy képzeltem, hogy megtaláltam azt a díszlettervezőt, akit Romvári Jóskával való közös munkák után kerestem. Akiről azt hittem, hogy már nem létezik, eltűnt a magyar film egy  korszakával együtt, aminek a végét, nekem még volt szerencsém elkapni. Te még tudtad ennek a mozinak minden trükkjét. Bámultam, ahogy képes voltál egy díszletet létrehozni több országban, különböző, egymásra még csak nem is emlékeztető helyszíneken, úgy, hogy a részletek olyan tökéletesek voltak, hogy a vágóasztalon már én is elfelejtettem, hogy a Kabaré külsejét egy romániai kaszinó előtt és a belsőket Budapesten egy lerobbant gyerekkórházban forgattuk. Nagy képi fantáziád és képességed volt meglátni a lényegeset. Filozofikusan gondolkodtál filmről, életről. Képes voltál újra és újra átgondolni, elkészíteni, elvetni és újra gondolni egy díszletet, ha nem találtuk meg benne a lényegest, azt, amit a jelenet megkívánt.

Konstancában, a lerobbant, de képileg oly gyönyörő hadikikőtőben voltunk először együtt terepszemlén. A filmben minden pontosan úgy van már, ahogy ott és akkor elterveztük. Aztán egy  konstancai forgatáson találtuk ki együtt azt is, hogy hogyan fogjuk minden észérv dacára, mégis Berlinben forgatni a film végső jelenetét. Ott eszeltük ki egy whisky mellett, katasztrofálisan zuhogó esős forgatás után, hogy a film vége jelenetének helikopteres beállításait, hogyan vesszük fel itthon a külvárosban és hogyan fog az kapcsolodni a berlini Alexanderplatzhoz. Emlékszel, a whiskyben porrá törted a dugót.

Azt is tudom, hogy hol találkoztunk utoljára. Közös munkánk, az “Aglaja” első vetítésén. Te is akkor láttad először a filmet. A végén rád néztem: na, így képzelted? Hiszen persze, hogy nagyon érdekelt, mit gondolsz. Elégedettséged jeléül bólintottál, de mivel nincs végzetesebb hiba egy filmesnek, mint az elbizakodottság, megbeszéltük, hogy találkozunk és végiggondoljuk, mit lehetne jobban és mit kellett volna másképp. Mégis csak elbizakodottak voltunk, mert azt hittük, hogy az időnk végtelen. És nem beszéltük meg.

Kedves Csaba, mikor Szakács Györgyi jelmeztervezőt, régi barátomat, közös munkatársunkat felhívtam és elmondtam neki, hogy azt hallottam, Stork Csaba meghalt, Györgyi azt mondta, ez csak pletyka lehet, semmi más.

Mit mondhatnék? Minden szó közhely és minden közhely mélységesen igaz.              

Mindannyiunkat biztonságérzetünkben rendített meg a halálod híre.

Deák Krisztina

storkcsaba_aglaja
Stork Csaba az Aglaja díszletében




(1) 
Hozzászólások
1-1  /  1
2012. május 28. hétfő, 09:44#1| Papimf

Kedves Deák Krisztina!

Csaba gimnáziumi osztálytársaként, mélységesen megérintettek emlékező sorai. Habár Csaba "aktív", alkotó életének nem voltam sem részese, sem tanúja, sorait olvasva emlékezetembe idéztem a gimnáziumban töltött négy év alatti Stork Csabát. Bízvást megerősíthetem mindazt, amiket írt. Belül Csaba örök kamasz maradt! Amikor egy-egy 5 évente tartott érettségi találkozón összejöttünk, Ő mindig azzal a fiatalos, sármos vidám, mosolygós arccal közeledett, ami mindig is jellemezte, ami az Ővé volt. Minden allűrtől mentes személyisége még akkor is áthatotta a környezetét, amikor -ha jól emlékszem az egyik osztálytalálkozónkon- egy valamilyen sport cabrióval érkezett, de olyan természetes módon, hogy még a látszata sem merült fel annak, hogy "felvágna" azzal, amivel akár fel is lehetne/lehetett volna vágni! Szó sem volt ilyesmiről! Ahogy sorait olvastam, kedves Krisztina, eszembe jutottak azok a rajzok, vázlatok, amiket már a gimi utolsó éveiben láttam Nála, amikor az előtte lévő asztalnál ülve, hátrafordultam. Habár fiúként mindig is a lányok tetszettek nekem, Csabával kapcsolatban úgy éreztem, hogyha lány lennék, ezt a fiút nagyon tudnám szeretni. Ugyancsak eszembe jutottak azok a filozófikus eszmecserék, amelyeket egy-két osztálytársunkkal folytatott.

Amikor édesanyámat 26 évesen 59 éves korában elvesztettem, úgy gondoltam, és ma is úgy gondolom, hogy fiatalon távozott! Hát akkor most mit mondjak arról, hogy Csaba még 57 éves sem volt?! Erre tényleg nem lehet értelmesen, érdemben mit mondani!

Egy biztos, hogy csütörtökön nem kevesen leszünk, akik a végső búcsúztatón együtt emlékezünk Rá, Lényére!

Tisztelettel: Jenei József (1974 4/A.)

 


nka emblema 2012