sex hikaye

Belleville randevú – Francia rémes

Humor De France

2004. május 7. - Soóky Sarolta

Bemutató: 2004. május 6.

1-1  /  2
Belleville randevú – Francia rémes
Vissza a húszas, majd az ötvenes évekbe, a Tour De France unalmas sportközvetítésből szédületes krimivé avanzsál, öregasszony nem vénasszony, ródmúvi kétkeréken, avagy Bruno kutya legnagyobb kalandja. Sylvain Chomet tavalyi Oscar-jelölje igazi európai színfolt volt az amerikai és japán animációs nagymozik világában. A hősök kisemberek, a körítésben sztárok asszisztálnak.

Aki emlékszik még Sylvain Chomet a tavalyi Titanicon vetített Az öreg hölgy és a galambok című rövidebb lélegzetvételű animációjára, az Oscar-jelölt egészestésben is fel fogja fedezni a tipikus chomet-i védjegyeket. A rendező a már megszokott rajzstílus mellett voltaképpen ugyanazokat a jól bevált karaktereket hozza ismét helyzetbe egy egészen új, szövevényesen szőtt felnőttmese fordulataiba ágyazva. A sajátos patinájú szerethető patriotizmussal megrajzolt Párizs, a nagyorrú, nyurga francia és az ostoba, túlsúlyos hamburgerzabáló tengerentúli friss poénokkal érkezik, s újra talál. A feszes tempóban elmesélt, zenével átitatott sztori pedig a szinte már elvárható kicsit morbid, enyhén gúnyos, de a még szerethető kategórián belül maradó humorral ragad magával.

Horgászni pedig kézigránáttal járnak
Az öreg hölgy, nem Szupernagyi és nem Miss Marple, csak egy szorgos francia háziasszony, akit semmivel nem lehet kihozni a sodrából, galambokról és csavargóról depresszív unokára vált. Ha nem segít a zongora, a kisvasút és a kiskutya sem, nem adja fel, vesz egy biciklit. A szorgos edzések sora egyenest a Tour De France-ra repít, ahonnan az időközben felnőtt bárgyú csemetét feltűnően rosszarcú szekrényalkatú gengszterek rabolják el. A francia svédcsavar szerint a láncra vert kerékpárosokat gladiátor-törvények szerint működő szobabicikli-versenyen futtatják, ahol maga a lét a tét. Ám a síppal, dobbal és küllőhangszerrel harcba induló amazont ennyivel nem lehet megrettenteni, ha kell, vízibiciklivel ered a gonoszok nyomába. Segítőtársaival, a vasúti rémálmokkal küzdő, kissé elhízott Bruno kutyával s három női muskétással veti bele magát az amerikai metropolis forgatagába. Szállásadói, a húszas évekből ittragadt, kiöregedett kabaréénekesnők, ütőképes csapatot alkotnak. Akár az igazi boszorkányok, békacombot vacsorálnak, horgászni pedig kézigránáttal járnak. Szólóhangszereik az újság, a porszívó no meg a hűtőszekrény. S ők még csak a szereplőgárda esszenciája, hiszen a körítésben ostobán lövöldöző amerikaiaktól Fred Astaire és Josephine Baker hasonmásán keresztül a furcsa sznob párokig mindenki felbukkan. A happy end pedig, ahogy illik, igazi össznépi kavalkáddal s persze egy autós-biciklis üldözéssel érkezik. A mese vége, ahogy az eleje is, zajos, figyelemfelkeltő televíziókészülék, amely megadóan újradobozolja a világot.



Címkék

premier , kritika


1-1  /  2

nka emblema 2012