sex hikaye

Harry Potter és a Tűz Serlege

The Change in Me

2005. december 5. - Wostry Ferenc

Bemutató: 2005. december 1.

1-1  /  2
Harry Potter és a Tűz Serlege

Harry Potter sosem volt hiteles bajkeverő, kalandjai kezdete óta először, úgy éreztem, hús-vér figurával van dolgom.

„Difficult times lie ahead, Harry”
Dumbledore professzor (J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz serlege)

„Keserű vizeken kell átvágnunk, míg elérjük az édeset”
Van Helsing professzor (Bram Stoker: Drakula)

„The shit hits the fan”
angolszász mondás

A Harry Potter-széria filmes adaptációi igazi anomáliák: még legrosszabb esetben (Chris Colombus recsegős mézeskalács-víziói) is emészthetőbbek, mint az irodalmi alapanyag. Rowling tanáros, kliséfigurákkal teli fantáziátlan fantasy-je, amelytől egy Roald Dahl sikongató lábrázást kapott volna, egy rendkívül szerencsés ember munkái, akinek ha van bőr a képén, napjában ezerszer ad hálát a jóistennek a kapott mákért.

A producereknek volt annyi eszük, hogy sebészi úton távolítsák el Colombust a franchise-nak még a közeléből is, és azzal, hogy a tavalyi epizód rendezőjének a mexikói Alfonso Cuarónt választották, mindenkinek szívességet tettek. Személyében egy ersatz-Terry Gilliam instruálta a filmet (Rowling eleve Gilliammel akarta rendeztetni már az első részt is, de az ex-Monty Python túlságosan balhés fazon ahhoz, hogy egy ekkora produkciót rábízzanak – Münchausen báróra emlékszünk még, ugye?); Cuarón vizuális fantáziája és hangulatkeltő érzéke belobbantotta azt a történetben rejtező potenciált, amelyet Colombus földhözragadtsága és Rowling száraz angolsága mintegy lefojtott. A film több lett, mint a könyv. Hozsánna néked, Leibovitz.

 Sajnos Cuarón idén már hallani sem akart Harry Potterről. Helyettesítője, Mike Newell legnagyobb sikerét a Négy esküvő, egy temetéssel aratta, azzal a munkájával, amely a Trainspottinggal vállvetve, új életre rugdalta a halódó angol filmipart. Newell letisztult képi világú, különösebb saját stílust felmutatni képtelen rendező, úgyhogy Cuarón élvezetes mozija után egy évvel már attól féltem, a sorozat megint vakvágányra fut.

 Tévedtem. A Harry Potter és a Tűz Serlege a széria eddigi legjobb darabja.

Már-már pária lesz belőle

 A Roxfort varázslóképző az új tanévben különleges eseménynek ad otthont (gondolom már Rowling is halálra unta, hogy ugyanabba a keretbe kell beleágyaznia eleve nem túlságosan sziporkázó narratív variációit): a Trimágus Tusa három varázslóiskola bajnokának harca – mint nálunk volt régen az akadályverseny, azzal a különbséggel, hogy ebbe bele is lehet halni (ebben a tekintetben a Roxfort vezetése amúgy is meglehetős könnyelműségről tett tanúbizonyságot, tavaly egy farkasembert szerződtettek tanárnak.), bár most hogy így visszaemlékszem, egyszer beleakadt a gatyám a szögesdrótba, és a munkásőrök könnygáz-gyakorlata is eléggé megríkatott minket… De elég a szép emlékekből. A lényeg, hogy bár nincs a korhatáron belül, Harry Pottert is próbára választja a címszereplő Tűz Serlege.

Ekkor törnek meg azok a klisék, amelyek eddig felelősek voltak – legalább is az én esetemben – azért, hogy nem igazán tudtam lelkesedni a kis varázslóporonty kalandjai iránt. Bármennyire is próbálta erőltetni Rowling, Harry Potter sosem volt hiteles bajkeverő, nem hittem el róla, hogy több lenne a tanárok seggét nyaló bólogatógyereknél, akinek ráadásul állandóan irtózatos, már-már deus ex machinisztikus szerencséje van. Csakhogy miután a Serleg, a három bajnokéval egyetemben az ő nevét is kiköpi, az iskola közössége kitaszítja Harry Pottert, már-már pária lesz belőle (persze túlságos extremitásokat nem kell a dologba belelátni, mindenesetre utálják rendesen), és végre, kalandjai kezdete óta először, úgy éreztem, hús-vér figurával van dolgom. Ráadásul a helyzet humanizmusa kisugárzik: Hermione és főleg Ron is sokkal emberibbek lesznek a bajban, utóbbi a többiekhez hasonlóan elfordul barátjától – ez az eddigi könyvekben/filmekben teljességgel elképzelhetetlen volt.

 A másik Potter-bontó motívum a pubertás és a (potenciális) szex belopódzása a történetbe, bár ezt már az Azkabani fogoly is pedzegette. Ez szintén csak jót tesz a filmnek és nézőnek egyaránt: amellett, hogy számos kedves pillanat forrása, mintegy erőszakkal kényszeríti a mesét, hogy nőjön fel és szabaduljon meg kliséitől.

 Newell rendezőként remekül megállja a helyét, bár – ahogy arra számítani lehetett -, hiányzik belőle Cuarón festői vizuális képzelete, érzéke van a lendület fenntartásához, valamint az akciójelenetekhez: egy hétszázvalahány oldalas regény 160 perces adaptációját úgy elkészíteni, hogy ne hasson unalmasnak – nos, ezt hívják figyelemre méltó teljesítménynek.



Címkék

premier , kritika


(4) 
1-1  /  2
Hozzászólások
4-2  /  4
2005. december 7. szerda, 18:26#4| torolt felhasznalo
Majd elmúlik??? Már de megbocsáss de ez nem olyan mint a nátha amit ki lehet kúrálni. Képzeld én azóta olvasom és szeretem a HP-t mióta itt megjelent Magyarországon. És nem amióta megfilmesítették. Sőt szerintem az eddigi filmek egyáltalán nem érték el a színvonalat.
Erről a sikk témásól csak annyit, hogy hidd el néha engem is lenéznek, hogy HP-t olvasok: "Tényleg HP-t olvasol?? Na ne röhögtess" kb. ilyen szinten... És nekem se egy sikk ez az egész HP. Csak jó és szeretem. "Egyedi??" Akik nem olvasták el az eddigi összes fantasty regényt azoknak egyedi. Arról nem tudok veled vitatkozni, hogy JRK. tényleg "kimásolta-e" a dolgokat. Főleg mert nem olvasok olyan sok fantastyt csak ami érdekel.
2005. december 7. szerda, 11:19#3| Daihelyon
”egy nagy Harry Potter rajongó” - Majd elmúlik.

A filmet én pénteken fogom megnézni, így addig nem írnék róla semmit. Ellenben láttam az első három részt, könyvben csak az elsőt voltam hajlandó elolvasni.
A filmek: 1-2 gyerekeknek szánt kis bohóckodás, na de ki is akarja ezért megróni Colombust? Hisz, nekem az lett mondva, hogy ez egy gyerek könyv, akkor meg? Így ha nekem nem tetszett, hát én bajom, legalább a kis lurkónak volt mit nézni, nem úgy mint ma, hisz nem egy ember mondta, hogy ma szinte csak olyan filmek vannak, amiket 16 év felettiek nézhetnek meg. Na nem csak a brutalitása, hanem a megértés szempontjából is, hisz hiába Shrek 1-2 sikeres, ha a tíz éves gyereknek fogalma sincs a poénok fele miről is szól (pl szakszervezetes vicc). Az igazi, gyerekes, burleszkszerű, régi módi Bolondos dallamok jelegű filmek hiányoznak.
A 3. rész nekem tetszett, a sötét, horrorisztikus környezet miatt, nem is 12 éven aluliaknak szánt film az biztos. És itt jön a gubanc, akkor miért is gyerek film, ha a gyerekek szinte sírnak rajta? Akkor most kinek is készüljön a HP?
Magam részéről én a 4. résztől ugyan csak sötét hangulatot várok el, hisz akkor élvezem, ennek ellentmondás, hogy akkor meg megint mit csinálnak a gyerekek? Menjenek a Bűvös körhintára be? Szerintem a HP-t nyugodtan lehetett volna végig gyerekeknek készíteni, és a felnőtteknek lehetett volna igazi, vérbeli fantasy filmet forgatni, ahol a varázsló küldi azt a nyomorult tűzlabdát, jégvihart, miegyebet, nem pedig csak reflektornak használja a botot.

A könyvek: első részt elolvastam, hogy megnézzem mi is ez az őrület. Mert valljuk be, ez nem más mint egy múló szeszély, egy felkapott őrület, és egyenesen sikk ma azt mondani, hogy valaki HP rajongó (és sikk anti-HP rajongónak is lenni és ezt hangoztatni!). Az írónő nem kontár, nem, ahhoz túl jó, hisz baromi ügyesen másolta ki a már meglévő fantasy művekből azt, amire szüksége volt. A HP nem más, mint egy copy-paste hadművelet abszolút sikere. A korábbi sikeres/híres/igazi fantasy művekből kiemelte ami kellett és könyvekből/internetről tanulható lépéseket követve egy gyermekeknek szóló történetet alkotott belőle. Egyedi? Ne röhögtessen már senki! Akkor egyedi, mikor a Mátrix története új!(A látványvilága viszont jó, nem egyedi az sem, hisz meglévő technikákat alkalmaz, de profi szinten, ettől lett sikeres, nem a mélyre ható történettől, hanem mert 100 golyó/másodperc volt a látvány, lassítva, körbe forgatva, miegyéb.) Fel lett kapva, kész, ennyi. Mai gyerekeknek, mai mese, de egyediség az fasorban sincs. JRK nem talált ki semmi egyedit, maximum a wc-be tud kitalálni, egyedül, mást nem. Nem sok fantázia kellett megalkotni a HP-t, mint írtam, meglévő dramaturgiai lépéseket követve másolta be a már ismert elemeket, ennyi, de ezt legalább ügyesen csinálta. Így ha nem is egyedi, de tipikus példája annak, hogy a szabályok, amiket az író tanfolyamokon tanítanak, nem hülyeségek, és azokat követve, bárki tud egy közepes művet alkotni.

Valahogy az egész Nagy könyv mizériától is a hányinger kerülget, csomó pénz feleslegesen eldobva a semmire. 12 leghíresebb regény? Az első százba is: kötelezők, felkapottak és egy két híres (pl Terry Pratchett Korongvilágos/Discworld könyveiből egyik sem jutott be, ja kérem, azért egy komoly ismeret is kell ahhoz, hogy a poénokat megértsük, mert nem más, mint egy felnőtteknek szóló, világunk ironikus szemléltetésű fantasyje). Őszintén: a nagy Gyűrűk ura rajongók közül ki ismerte már a regényt a film előtt? A film után hirtelen megnőtt a könyvet megvevők száma is, igaz abban is biztos vagyok, hogy annak legalább a fele, aki most vette meg, el sem olvasta, csak hát kérem sikk volt megvenni és a polcra tenni. Ennyit erről. Addig kell a sikeren lovagolni, amíg el nem múlik, és így lesz ez a HP-vel. Na ja, de legalább Tolkienék dolgoztak azon a könyvön, JRK-nak a kész dolgokat kellett másolni, és ez nagy különbség.
2005. december 6. kedd, 18:45#2| torolt felhasznalo
Egyet értek az előttem szólóval, de még tennék hozzá "egy kicsit" Először is az egy dolog, hogy önnek nem tetszik a HP és az írónő se szimpatikus (sőt egyenesen egy tehetségtelen írónak titulálta ami szerintem nemhogy erős sértés de mélyen nem értek egyet vele, de erre majd később kitérek) Szerintem ez ami itt le van írva az nem csak a HP rajongók, hanem a benne említett személyeket is nagyon sérti. Semmi joga hozzá, hogy egy nyilvános helyen csak úgy(!) pocskondiázzon valakit akár híres akár nem. Főleg ha az illető nem is magyar!!! Amit az írónőről mondott az "enyhén" felháborított. Fantáziátlan??!!! Mikor tudna megalkotni egy ilyen egyedi világot, ami nemhogy kortalan de teli van új dolgokkal és izgalmakkal? És hogy nyers lenne?? Nem hiszem ha még egy 6 éves gyerek is simán megérti miről szól. Arról nem is beszélve, hogy olyan értékeket dolgoz fel ami nem egy bajkeverő, tanárok kedvencéről szól hanem sokkal többről, de nagyon sajnálom, hogy ön képtelen túllépni szűklátókörüségén.
Igen a filmek. Ebben teljesen nem értek egyet. Cuaron egy látványos de annál unalmasabb filmet készített. Nekem nagy csalódás volt. Newell filmje ezerrel felülmúlta. A Colombus filmeket nem vitatom, hogy nem lettek a legjobbak, de azért élvezhető volt.
Még legutoljára megkérdezném: talán ön egy elismert író, filmkritikus, rendező egyben?? Kétlem. Szépen megkérem, hopgy legközelebb az ilyen dúrva és másokat sértő véleméynt ne tegye közzé és tartsa meg magának.

Egy lány aki büszkén viseli azt, hogy imádja a HP szereplőket.

nka emblema 2012