sex hikaye

Almási Réka: Team building

Közösségkarbantartás

2009. augusztus 19. - Libor Anita
Almási Réka: Team building
Forog Almási Réka bemutatkozó nagyjátékfilmje: a csapatépítő tréningen kollégák találkoznak, de valójában kultúrák, nemzetek, nemek ütköznek egymás falaiba.

Almási Réka abban a legendás osztályban diplomázott, amelyet Simó Sándor halála után Grunwalsky Ferenc vett át, és ahonnan (Faur Anna és Kocsis Ágnes kivételével) nagyjátékfilm nélkül távoztak a nebulók (Mátyássy Áron, Krasznahorkai Balázs, Jánossy Natália, Gigor Attila). Az évfolyamot Pusztai Ferenc karolta fel, a KMH Film készítette a Friss levegőt, A nyomozót, itt készül Kocsis Ági második filmje, a Pál Adrienn, valamint Krasznahorkai Balázs és Almási Réka bemutatkozó filmje is. Almási Réka nevét Szelei Rékaként és Szabó Rékaként is kereshetjük a múlt ködében, ahogyan Galambos Attila is A nyomozó rendezése közben kényszerült Gigorra váltani, úgy Szabó Rékából is csak a Team building csapóján lett Almási Réka.

Team building csapóján lett Almási Réka Fotó: Balázs Péter

A Team building 103 millió forintos költségvetését 44 millióval segítette a tévés pályázaton a Közalapítvány, 20 milliót pedig a Magyar Televízió állt. A 20%-os adókedvezménnyel és külföldi partnerek segítségével július közepén indult a forgatás a Normafa Sporthotelben, a szereplők nagyrészt ezen az egy helyszínen játszanak, így már nem is olyan rémísztően alacsony a költségvetés. 

A filmhu látogatásakor éppen a reggelizős jelenetet forgatják a szürreális terekkel rendelkező, kissé lerobbant szállóban. A trénerek (Alexis Latham és Fullajtár Andrea) jó étvágyat kívánnak a cég dolgozóinak, majd a háttérben leülnek susmorogni. A dolgozók szemlátomást nincsenek jóban egymásssal, olyan érdekfeszítő témáról kénytelenek beszélni egymással mint a szerelmi  horoszkóp, a Hold ugyanis most lépett be a Plútóba suttogja Vasvári Emese Szalay Mariannak, aki reménykedve kérdez vissza: Szerelem nem jön? Vasvári sokat mondóan bólogat, Elek Feri az ana-nász nevében rejlő borzalmas szóviccet süti el, erre Kamarás Iván dühödten felpattan, és kávéért szalad. A feszültségeknek nincs vége, Szalay az asztalhoz invitálná a csapatépítésről filmet készítő Nagy Pétert is, ám Nagy Zsolt egy zellerszálat hajít a filmeshez, "Cégérdek, hogy egyél. Csak akkor hagynak éhen halni, ha már befejezted a filmet!" szól a zárómondat, és felhangzik az "Ennyi!", majd valamilyen rejtélyes okból füstöt kezdenek fújni nagy erőkkel, ami a felvételek kezdetére pont eloszlik.

Csak akkor hagynak éhen halni, ha már befejezted a filmet!
Fotó: Kondákor Linda

Nemes Takách Kata szalad a díszletbe - az ő hangját biztosan mindenki ismeri, ő Sam a Vészhelyzetben, Kim a 24-ben, és Claire a Sírhant művekben -, a Momentán társulat színésznője azonban ezúttal látványtervezőként segíti a stáb munkáját. Ennek ellentmondani látszik, hogy a felvétel során a színészek bendőjében eltűnt kaszinótojásokat, zellerszárakat, és művészien elkészített falatkákat pakol rendületlenül egy dobozból a tányérokra, reménytelen küldetés ez, mire végeznek egy adaggal, kezdhetik a következőt. "Az ana-nász megvan? Mehetünk?" aggodalmaskodik Gibárti Viktor operatőr, miközben a rejtélyes füstöt továbbra is fújják a háttérben. Közben a totálról átállnak a közelikre, rendező és operatőr tanácskozását kihasználva két szendvicskészítés közben lecsapunk Nemes Takách Katára.

Almási és Nemes Takách régóta barátok, a főiskola során is többször dolgoztak már együtt, Nemes Takách tervezte Almási diplomafilmjének, a Más-világnak a látványát. "Nyilván amikor az ember elolvassa a Team building forgatókönyvét, akkor vannak víziói egy nagyon elidegenített, nagyon letisztult, nagyon tárgyiasított látványvilágról, de amikor elkezdtünk szállodákat felkutatni, akkor kiderült, hogy kishazánkban nagyon nehéz helyszínt keresni pénz nélkül." Végül a Normafán álló Sporthotel fogadta be a stábot, igaz, a forgatás első napjaiban mintegy száz darab táborozó orosz kamasszal kellett megosztaniuk az épületet, akik nem egyszer szándékosan szabotálták a forgatást ajtócsapkodással és a dialógok bekiabálásával, de szerencsére most már csak a cirill betűs feliratok emlékeztetnek az azóta már eltávozott csordára.

Nemes feladat volt a csehszlovák szobabelsőből hotelt létrehozni
Fotó: Balázs Péter

Nemes Takáchék az abszurd építészeti részei miatt választották a Sporthotelt: "nagyon izgalmas az aulája, ami már eleve nagyon jó alapanyag. Sokat dolgoztunk azon, hogy a szobák különböző színűek legyenek, nemes feladat volt egy csehszlovák szobabelsőből egy hotelt létrehozni." - nevet fáradtan, majd szalad vissza szalvétát hajtogatni. Low-budget filmről lévén szó, természetesen nincs elég berendezőre pénz, Nemes Takách előző éjjel az internetről sajátította el a szalvétakészítés tudományát. Gibárti is nehezen szokta meg a Sportszálloda abszurd világát: "a helyszínelés során nekem is egy másik volt a kedvencem, de idővel nagyon megszerettem ezt is, mert jól világíthatók a terei." Eklektikus, kusza és zavaros a Sporthotel eredeti berendezése, a látványtervező és az operatőr rendületlenül próbálják ellenpontozni. "Ebben a szakmában fontos, hogy az ember tudjon rugalmas lenni, és az adott helyszínbe képes legyen belelátni a történetet. Bár ott tartanánk, hogy stúdióban fel tudom építeni azt, amit én elképzeltem. Ez egyelőre utópia." - mondja Nemes Takách.

A Team buildinghez készült korábban egy demo is, az alkotók elsősorban a különböző technikákat, nyersanyagokat és nézőpontokat szerették volna kipróbálni. Az eredeti koncepció szerint a dolgozók beszélő fejes bemutatkozó filmet készítenek magukról, a tréninget videótechnikával fel is veszik, így a színes és a fekete-fehér, a videó és a film, valamint a szemszögek is folyamatosan változtak volna. A forgatáson azonban azt tapasztaltuk, hogy sokat egyszerűsödött a technika (totálokra illesztett közeliket vettek fel éppen), ezt Gibárti Viktor és Almási Réka is megerősítette.

Nem egy operatőri film, nehéz ezt egy operatőrnek belátnia
Fotó: Balázs Péter
 
"A demo számunkra is próbálkozás volt, hogy minél pontosabban eltaláljuk a képi világot. Sokkal letisztultabbak lettünk azóta, hiszen a demonak éppen az az egyik feladata, hogy lássuk, hogy mi működik, és mi nem." - foglalja össze a váltás okait Gibárti Viktor. "A demo egy picit szépelgő lett szerintem." - kontráz Almási Réka. "Szerettem volna egy parkolóházban forgatni, mert az szerintem marhára jól mutatja a bezártságot, de rá kellett jönnöm, hogy ez a film szól ugyan a látványról, de szól az emberi tragédiákról, fájdalmakról is, és sokkal inkább emberi reakciókat szeretnék látni. Nem távol akarom tartani, hanem közelebb szeretném engedni a nézőt." - magyarázza Réka a rendezői koncepciót. 
 
"A Team building nem egy operatőri film, nehéz ezt egy operatőrnek belátnia." - nevet Gibárti. "Ez színészközpontú mozi, nekem arra kell figyelnem, hogy a kép és az operatőri munka nem uralkodjon el, ne nyomja el a színészi játékot. Nyilván ez azt eredményezi, hogy viszonylag sok közeli lesz a filmben, Nagy Péter kamerája is szubjektív szemszögből, videótechnikával dolgozik." De akkor mire szolgál a folyamatosan fújt füst, szegezzük Gibártinak, aki nagyon egyszerűen megválaszolja a minket feszítő kérdést: "A napomat hangsúlyozza. Ezzel fogok játszani, hol süt a nap, hol nem süt a nap. Lesz olyan is, hogy jelenetben fog kisütni a nap, ami világítás szempontjából egy nagyon izgalmas dolog lesz."

Minden korosztálynak van problémája, senki nem találja a helyét
Fotó: Kondákor Linda

Noha Almási nyilvánvalóan sosem dolgozott multinál, mégis egy személyes élmény ihlette a filmet, részt vett egy céges karácsonyi bulin, ahol a kötelező volt a régi kávéautomatát szétverni, mert újat kapott a cég: "a végén olyan idegrohamban ütötte mindenki, hogy abban nem a kávégép iránt érzett feszültség volt benne." Almási már a diploma idején is fontolgatta az ötletet, de végül a Kháron-mítoszra épülő Más-világgal diplomázott, a Team building alapötlete megmaradt a bemutatkozó nagyjátékfilmnek.  "Amikor elkezdtem foglalkozni a témával,  egy-két csapatépítésre mentem, jártam mindenféle tréningekre, bárkivel beszéltem, ömlött belőle a szó, mesélte a történeteket, gyakorlatilag nem kellett mást tennem, mint összeraknom ezeket a tapasztalatokat." -mesél a forgatókönyírás fázisáról. "Ha körbenézel ma Magyarországon, nem látod azt, hogy az emberek jól lennének a bőrükben. Minden korosztálynak van valamiféle problémája, senki nem találja a helyét. Nem az a témám, hogy a tréningek rosszak vagy jók, és nem is akarom ezt megmondani. A tréning csupán egy csepp a tengerben, nagyon sok mindent el lehet mondani a segítségével arról a világról, amiben élünk."
 
A foglalkozásokat egy angol tréner vezeti, őt Alexis Latham formálja meg, aki beszél egy kicsit nyelvünkön, így tört magyarsága tökéletesen illik szerepéhez. Lathamet hosszas casting után sikerült megtalálni, holott évek óta Magyarországon él, magyar felesége van és egy angol nyelvű színtársulatot vezet. Az ő jobbkeze Fullajtár Andrea, aki a Cég személyzeti osztályának, vagyis HR csoportjának élén dönt életről és halálról. "Jól ismeri ezt a csapatot, hiszen együtt dolgozik velük. Nagyon sok múlik a véleményén, kit tartanak bent a cégnél és kit nem." A szerepre való készülésként a színészek három napon át próbáltak, amelynek része volt egy félnapos valódi tréning is. "Egy igazi tréner jött hozzánk, és a szerepeink szerint kellett részt vennünk a játékban. A multiknál dolgozó ismerőseim is sokat meséltek az ilyen helyzetekről, számomra mégis az volt a legabszurdabb élmény, hogy egy addig normálisnak tűnő ember elkezdett velem másként beszélni. A színészek azért oldott emberek, könnyen vesznek mindent, nem úgy mint a civilek, akik könnyen befeszülnek, de mégis azt vettem észre, hogy rögtön azt éreztük: "Ezt ne". Állítólag ez valamennyire cél is, hogy sose érezze magát biztonságban az ember, hanem mindig legyen benne egy másik szem, ami azt figyeli, hogy kritizálható-e, felelősségre vonható-e, kiadja-e magát."

Rögtön azt éreztük: "Ezt ne"
Fotó: Kondákor Linda

A szegény filmes srác, Nagy Péter, a Cég számára készít filmet a csapatépítő tréningről, és bármennyire is szeretne kívül maradni, ő is részese lesz az egésznek, mint az látszott a zellerdobálós jelenetben is. "Ez egy régi viszony, ami itt ezen a csapatépítő tréningen éled újjá. Tulajdonképpen még nem tudom, mivel érdelemeltem ki, nem volt ennek különösebb indítéka. Egy videót kell készítenem, külső szemlélőként veszek részt ebben az egészben, aztán mégis előfordul, hogy belekeveredek a cég dolgozóinak magánéletébe."
 
A kívülálló filmes figuráját Nagy Péter szerint nem magáról mintázta Almási Réka. "Nem beszélgettünk erről konkrétan, de úgy gondolom, hogy minden karakterben észre lehet venni vonásokat Rékából. Nyilván bennem azt, ahogyan rálát a dolgokra, de nem gondolom, hogy konkrétan én lennék ő. Az ember óhatatlanul is, ha a színészi pályára lép, akkor megfordul ebben a filmes közegben és tanulmányozni kezdi a filmeseket. Egy nagyon jó barátom operatőr, rajta látom, hogyan gondolkozik, hogyan látja a világot, mire figyel. Úgy vettem észre, hogy elsősorban azokra a pillanatokra, amiket sokszor magunk sem veszünk észre, hogy velünk akkor éppen az történik. Ha az ember látja, hogy kamerázzák vagy fotózzák, akkor már nem olyan az arca, nem önmaga. Valahogy ezeket az ösztönösebb pillanatokat próbálja ez a fiú is jobban tetten érni, és persze próbál észrevétlen maradni, amíg csak lehet."

Próbál észrevétlen maradni, amíg csak lehet
Fotó: Kondákor Linda
 
A cég dolgozóit Kamarás Iván, Blaskó Péter, Nagy Zsolt, Derzsi János, Géczi Zoltán, Elek Feri, Szalay Mariann, Varga Mari és Vasvári Emese formálják meg. A Team buildinggel előreláthatólag a 2010-es Filmszemlén találkozhatunk majd, akkor majd megtudjuk, mennyit épült a közösség, és mennyit csorbult a személyiség.



Címkék

werk , riport


(3) 
Hozzászólások
3-1  /  3
2009. augusztus 28. péntek, 08:59#3| qazi22
"Lathamet hosszas casting után sikerült megtalálni, holott évek óta Magyarországon él, magyar felesége van és egy angol nyelvű színtársulatot vezet."
Tehát minden adott lett volna, h hamarabb megtalálják, csak éppen mást "formált meg" akkoriban....
 
Előzmény: szakmabeli #2
 
2009. augusztus 27. csütörtök, 17:03#2| szakmabeli
"nemek ütköznek egymás falaiba"
csak így tovább!
aztán csodálkozunk, hogy 1400-as látogatások, 3000-4000-es PI-k vannak.
jó-jó, nyár van.
még.
 
Előzmény: qazi22 #1
 
2009. augusztus 25. kedd, 20:11#1| qazi22
Jaj ne! Megint egy iszonyatos magyartalansággal megírt cikk, tele szakmai dilettantizmussal... Rejtélyes füst, mégis mi lehet? A filmet nagyon várjuk!

nka emblema 2012