sex hikaye

Avatar

Humán tőke

2009. december 16. - Wostry Ferenc
Avatar
Egy távoli bolygón, a messzi jövőben a gépesített emberiség egy értékes ásványt szeretne kibányászni, de a bennszülöttek, a négy méter magas, kék macskazsiráfok ezt nem tartják jó ötletnek.

Első dolgom az volt, hogy bevonuláskor, de már ájmex-sötétben, teljes valómmal rálépjek a sorban középen ülő nő lábának nagyujjára. Erre nem elkezd nyavajogni!. „Neríjjámáte!” - csitítgattam, ezt a gyáli cigányvajdától tanultam gyerekkoromban, aki naponta legalább kétszer eltángálta a feleségét. Ám ez a budai-szofisztikált fejű gádzsi nem ért a szóból. Kultúrsokk, ugyebár.

Na mindegy, Cameron, Avatar. Év filmje, azt mondják. Nem az. Az a Hurt Locker, de erről máshol. Azt a Cameron volt nője rendezte, ciki a Cameronnak.

Négyszázmillió dolláros költségvetés. Az két év MMKA pénz! Jesszus.

Akárki macskazsiráfként rohangálhat fel-alá a dzsungelben

Kriszta a balomon már az első  öt percben felveszi a „Sophia Loren nem akarja hogy felismerjék a strandon”-pózt: ájmexemüvegén át nem tudom kivenni a filmről alkotott véleményét, a kabátjával meg állig betakarózik, mert ájmexben hideg van. A modern technika áldásai közé nem sorolom be a légkondit. Fogadást kötünk, melyikünk kezd el előbb rókázni a háromdétől.

Budai-szofisztikált anyázása a jobbomon kezd alábbhagyni.

Az Avatar arról szól, hogy (szeretett főszerkesztőm arca lebeg a szemem előtt – ő azt hitte, én erről a filmről komoly kritikát fogok írni!) egy távoli bolygón, a messzi jövőben a gépesített emberiség egy értékes ásványt szeretne kibányászni, de a bennszülöttek, ezek a négy méter magas, kék macskazsiráfok kimondott ellenszenvvel viseltetnek a betolakodók (tehát a humánok) irányába, a szentföldjük ráadásul épp a legdúsabb lelőhely tetején terpeszkedik. Szerencsére tudósaink a shamwow után egy újabb hülyeséget is feltaláltak, képesek az emberi tudatot macskazsiráf testbe átültetni, tehát akárki macskazsiráfként rohangálhat fel-alá a dzsungelben. Ehhez mindössze be kell feküdnie egy gépbe, ami úgy néz ki, mint egy hot-dog.

Élvezi a friss test, az avatar által elnyert újonnani mobilitását

Hősünk, a nyomorék tengerészgyalogos érthető módon élvezi a friss test, az avatar által elnyert újonnani mobilitását, csakhogy lelkesedését a felettesei kihasználják, és beilleszkedési sikereit az idegen lények közé saját javukra igyekeznek kihasználni. A férfinek választania kell, a régi vagy az új fajtáját árulja-e el...

Cameron azt nyilatkozta, hogy csak olyan filmeket készít ezentúl, amelyek élvezetéhez szükséges moziba menni, amely filmeket otthon, urambocsá monitoron vagy a szörnyűséges mobiltelefon-képernyőn élvezni lehetetlen. Lefordítom: látványorientált mozit akar csinálni. Az Avatar kétség kívül ilyen, ettől függetlenül láttam már fantáziadúsabb képi világú filmeket – sőt, láttam már olyan filmeket, amelyek pusztán a látvány segítségével erősebb drámai hatást váltottak ki, mint az Avatar. Kétség nem fér hozzá, eszméletlen munka van benne, rettenetesen részletes és kidolgozott. A földhöz passzíroznia azonban nem sikerült, egy pillanatra sem. Még a finálé során sem, amely leginkább az új Star Wars-trilógia űrcsatáira emlékeztetett, az meg... tudjuk.

Eleve a dizájn elhibázott, az idegen bolygó és élővilága a legelcseszettebb, csiricsáré  fantasyfestményekre hasonlít, láttukra még a giccsmájsztró  Frank Frazetta is szívná a fogát. A forgatókönyv a Ferngully meg a Pocahontas keveréke, kb. ugyanezek érettségi és kidolgozottsági szintjén (sőt, a Pocahontasban jobbak a dialógok és nem három órás). Úgy szerettem volna szeretni ezt a filmet, de az Avatar egy kliséhalmaz -- gyönyörű, és látványos, de nem nyújt semmi eredetit, én még egyszer meg nem nézem, az hótziher.

Gyönyörű, és látványos, de nem nyújt semmi eredetit

Tisztában vagyok vele, hogy az olvasó esetleg hosszabb kritikát várna egy ennyire behájpolt filmről. Csakhogy nincs kedvem hosszabban írni az Avatarról, mert úgy érzem, ennyit érdemel. Kicsit furdal is a lelkiismeret, Cameron mennyit melózott vele, erre én ilyen kurtán-furcsán elintézem. Remélem, azért sikerül feldolgoznia a traumát.



Címkék

premier , kritika


(69) 
Hozzászólások
69-67  /  69
2010. január 20. szerda, 20:57#69| Lula Fortune
Ez a film szar. Ha tovább ragozom: nagyon-nagyon szar. Sőt: ciki. És nagyon-nagyon ciki, hogy egy ilyen szar ilyen sikeres.
2010. január 18. hétfő, 23:49#68| Minovics
Golden Globe! :)
2010. január 10. vasárnap, 17:37#67| zenoz
Tegnap kénytelen voltam a barátnőmmel újra megnézni. Tökéletes kritika. Bénító blöff a film.

nka emblema 2012