sex hikaye

Deák Krisztina: A miskolci boniésklájd

Hiteltelen valóság

2005. január 4. - Libor Anita
2-2  /  2
Deák Krisztina: A miskolci boniésklájd
Deák Krisztina alaposan felülteti nézőit: A miskolci boniésklájd látszólag akciódús szórakozást ígér, ám hiába az építőelemek sorakoztatása: autósüldözés, bankrablás, rendőrök – mégsincs egy hangyányi izgalom sem.
A miskolci boniésklájd (szinopszis)
Lili az érzelmi és anyagi szegénységben élő tinédzser, ugyanazon a napon akad rá a szerelemre és egy tele páncélterem kulcsára. A szerelem nő, a pénz fogy, Miskolc nem Chicago, Lili és Pali pedig nem Bonnie és Clyde.

LILI és PALI „véletlen bankrablók”.

Megismerkedésükkor mindketten Nyíregyházán élnek. Lili tizenhét éves, szinte még gyereknek tűnő lány, azonban már dolgozó, önmagát eltartó felnőttként él. Pali biztonsági őr egy banknál. Egy nap Pali van szolgálatban és behívja Lilit a bankba. Csodás módon rábukkannak a bankszéf kulcsaira. Bár először csak megnézni akarják a pénzt, nem tudnak ellenállni a kísértésnek. Hátizsákjaikba gyömöszölik a pénzkötegeket, és elmenekülnek.

Ettől fogva egymástól függnek. Lehet, hogy Lili és Pali „véletlen szerelmesek”, ezt azonban már nincs lehetőségük kideríteni. Bezárkóznak saját világukba, így hamarosan elvesztik a valósághoz való egészséges viszonyukat. Csak sodródnak az eseményekkel.  Életük szerencsétlen, szinte indokolatlan történések végeláthatatlan sorozatává válik.

Menekülnek. Először a közeli hegyekben bujkálnak, majd az ősz beálltával Miskolcra mennek.

Az újságokból tudják meg, hogy ők a 'magyar Bonnie és Clyde'.  Egyre inkább belehelyezkednek szerepeikbe, melyekhez azonban a valóságban semmi közük. Fogy a pénzük, s Pali előhuzakodik ötletével, egy pénzszállító autó kirablásának tervével. Készülni kezdenek első kitervelt bűntényükre. Autókat kezdenek rabolni a majdani meneküléshez.

Bár tervüket tökéletesen kidolgozzák, a kitűzött napon és pillanatban megijednek, és hagyják, hogy a pénzszállító autó érintetlenül haladjon el előttük. Fölszabadultan és figyelmetlenül autóznak álrendőrautójukban, s így kiszúrja, majd üldözőbe veszi őket egy igazi járőr kocsi. Nem mernek megállni, tovább száguldanak, egyenesen bele egy csuklós buszba. Közben a rendőrautó eléjük kanyarodik, zűrzavar támad. Pali fegyverrel a kezében kiugrik. Lili lövéseket hall. Sikerül elmenekülniük. A híradóból tudják meg, hogy Pali életveszélyesen megsebesített egy rendőrt.

Az egész város őket keresi. Vakmerően és kétségbeesetten menekülnek, de egy elhagyott garázs csapdájában elkapják Lilit és Palit.

A börtönben szétválasztják őket. Pali öngyilkosságot követ el és meghal.
Lili a fiú öngyilkossága után egyedül áll az őt értetlenül kémlelő világban. Pali egy korábbi figyelmeztetését észben tartva, nem hisz senkinek. Sem a kirendelt Védőügyvéd, sem a Pszichiáter, sem a Nyomozó nem érti Lili viselkedését, elszánt hallgatását, megrögzött ragaszkodását egy olyan valósághoz, melyben Pali talán nem is halott.

A film nem lineárisan mondja el Lili történetét. A két különböző idősíkban játszódó, összefonódó történetből nem akciófilm bontakozik ki, hanem egy lány felnőtté válása az ezredforduló Magyarországán. Lili olyan világgal találkozik, ahol minden és mindenki megvásárolható.

Lili nem korszerű hős, története éppen ezért fontos. Hűsége, kitartása és szerény vágyai ellentmondásban állnak a világ pénz és siker mozgatta értékrendszerével. Ám ő ebben a korban él, elbukása tehát sorsszerű, tragédiájuk elkerülhetetlen.





(55) 
2-2  /  2
Hozzászólások
55-53  /  55
2005. január 14. péntek, 14:40#55| torolt felhasznalo
Pepe!
hülyeségeket beszélsz, vagy ezen a fórumon kívül még nem értesültél máshonnan és nem láttál még 1 magyar filmet sem.
 
Előzmény: torolt felhasznalo #51
 
2005. január 13. csütörtök, 23:28#54| torolt felhasznalo
Hülyén hangozhat, de érdekel a magyar filmfelhozatal, de nem vártam semmi jót a kritikák alapján.

Emellett elolvastam a rendezőnő nyilatkozatait még a bemutató előtt és szöget ütött néhány mondat a fejemben (a pszichológiai háttér, a számtalan külföldi workshop, bölcsességek a forgatókönyvírásról). Aztán, mikor végigkínlódtam a filmet, újra elolvastam az interjút. Meg kell mondjam, hogy tanulságos az ilyen típusú visszatekintés.

Viszont adtam 1, azaz egy főt a nézettséghez. Ennyivel támogattam a projektet. Nem kérem vissza a pénzt, viszont csak az elvakult filmőrülteknek ajánlom a film megtekintését
 
Előzmény: torolt felhasznalo #48
 
2005. január 13. csütörtök, 19:25#53| torolt felhasznalo
Buta általánosításokat írsz: nagyon sok erdmény van, emellett sok selejt, mint pl. boniésklájd. Denverben hűtik, Svédországban fűtik az utcákat ;) Üdv a Hillernek!

nka emblema 2012