sex hikaye

Palindromák

18 éven felülieknek!

2005. július 14. - Horeczky Krisztina

Bemutató: 2005. július 14.

2-2  /  2
Palindromák
Soraimat róva erősen bizakodom, a kritika - és a filmhu - olvasói közül jó néhányan gyártogatják már palindromáikat pályázati jelleggel. Mindennek dacára szakmai minimál-programként népművelek. A palindróma: olyan szöveg, mondat vagy szókapcsolat, amely visszafelé olvasva is ugyanazt jelenti.
Palindromák (szinopszis)
Az élet néha olyan, mint egy palindroma. Visszafelé olvasva is ugyanazt kapod. A 12 éves Aviva gyermek utáni vágyában lelép otthonról, s egészen Kansasig jut, hogy onnan visszapattanjon. A Boldogságtól ordítani rendezőjének új road movie-ja, egy főszerepben tucatnyi színésszel.

Aviva félszeg és érzékeny lelkű kamaszlány, 12 évesen elhatározza, hogy anya lesz. Hozzá hasonló lelkületű és vérmérsékletű szülei ellenzik a korai ötletet, mire a lány megszökik otthonról azzal a tervvel, hogy teherbe fog esni. Vágyai olyan világba sodorják, amely merőben ellentéte az addig megszokott környezetének, viszont több lehetőséget kínál felfedezőjének. Aviva útja végül visszavezet a kiindulási ponthoz, de vajon mennyiben változik meg a lány személyisége kalandjai során?

„Az optimisták hajlamosak hinni a változás lehetőségében, azzal a kitétellel, hogy a dolgok jobbá válnak.  Az a kérdés, hogy milyen irányban lehetséges a változás, és milyen irányban nem. Talán bizonyos értelemben természetünktől fogva „palindromaszerűek” vagyunk, képtelenek a változásra, bár paradox módon folyton változunk. Sokak szerint az a felfogás, hogy az emberek nem változnak, borúlátó és determinista gondolkodásra vall. És mégis, a változás képtelensége sok szempontból felszabadító: megszabadít többek között attól a sürgetéstől is, hogy változzunk és változtassunk. Az, hogy elfogadjuk: képtelenek vagyunk a változásra, egyfajta vigaszt is jelenthet: senki nem kivétel, mindenkinek az a sorsa, hogy az legyen, aki. Olyan ez, akár egy ítélet, de magában foglalja a kegyelem lehetőségét is. Kicsit olyan ez, mint egy találós kérdés.„





(1) 
2-2  /  2
Hozzászólások
1-1  /  1
2005. augusztus 9. kedd, 17:02#1| torolt felhasznalo
Nem értek egyet az erkölcsi aggályokkal, melyet a cikkíró felvet. Vegyük csak az óriási lány esetét és gondoljuk végig, a cselekményben előforul-e egyszer is utalás erre az óriási testre-testsúlyra.

Pedig kínálkozik épp elég. Például amikor elesik, a következő képen már az ágyban látjuk. Ki tette oda? talán az öregasszony meg a gyerek, vagy a doktor? Nem, ez képtelenség lenne. De ezzel a film nem foglalkozik, bölcsen elhallgatja, meghagyja nekünk, rágódjunk rajta, ha akarunk.

Épp a látvány csap be tehát, miközben egyáltalán nincs dramaturgiai funkciója, hogy a lány hatalmas! Úgy kezeli voltaképp, mint egy könnyű kislányt, simán lehetne a jelentben egy ilyen szereplő helyette.

Éppen hogy nagyon is ritkán látni ilyen finom, költőien szociális érzékenységet manapság. Szeretetre vágyó, testükbe-lelkükbe zárt embereket látunk, akár színészek csinálják akár nem, fogyatékosok vagy sem, mozognak ebben a világban, mint bárki más, behelyettesíthetően, megismételhetetlenül eredeti módon, tökéletesen függetlenül béklyóiktól.

A test átértelmeződik. A gyerekből felnőtt lesz, abból újra gyerek, ránkvigyorog a végén. az anya (apa) itt már mi vagyunk. Nincs kiút a palindrómából? Válaszoljunk mi, akik szülhethünk, nemzhetünk, van-e remény. Érdemes itt újrakezdeni az olvasást, ha már a közepén tudom, visszafelé is ugyanaz? És van és érdemes, amíg választhatunk: a gyermek előtt mindig kegyelmi állapotba jutunk (pedofília!), mert megrendülünk, kimozdulunk, és átírjuk a saját sorsunkat, igaz, abból is palindróma lesz megint, egymásik, egy különböző, de majd jövünk megint vissza, mindig másképpen, így rójuk köreink, így ingázunk a létben.

A kör bezárul, de egyúttal új kör nyílik. Új test, új fogyaték, mi más? Új igények a szeretetre. Ez megnyugtató, mi több: nyugtalanít...


nka emblema 2012