sex hikaye

Szezon

Keserű cukor

2004. szeptember 2. - Stőhr Lóránt

Bemutató: 2004. szeptember 2.

3-3  /  3
Szezon
Akár szándékos volt a részéről, akár nem, az biztos, hogy Török Ferenc alaposan megtréfálta közönségét, szerényebben fogalmazva, engem, és jócskán megcáfolta a filmjével kapcsolatos elvárásaimat. A Szezon kísértetiesen hasonlóan indul mint a Moszkva tér, amelynek hatalmas sikere nagyban annak volt köszönhető, hogy szerzőjének sikerült megteremtenie a nyolcvanas évek végének kultikus helyszíneit, legendás hőseit, kalandos történetét, amellyel egy egész nemzedék tudott azonosulni.
Szezon  (szinopszis)
2003. nyarán három huszonéves fiatal - Guli, Antal és Győri Peti -, tengődik Karcagon, a kelet magyarországi kisvárosban. Néhány éve végezték a vendéglátóipari szakközepet. Egy osztályba jártak Debrecenben a „KERI”-be. A történet főszereplője Guli, nehezen találja helyét a sivár kisvárosi közegben.  Anyja, aki férje halála miatt, születésétől egyedül neveli a fiút, a kabai cukorgyár üzemi fogorvosa. Guli utálja a cukrot.

Andi, Guli volt szerelme most a fiúk főnökének legjobb haverjával, a Kopasszal jár. Gulit emiatt rúgják ki a Flash diszkóból. A fiú anyja pénzéből tengeti eseménytelen hétköznapjait.
A srácok a karcagi strandon megismerkednek három fiatal lánnyal, elhívják őket szórakozni a Flash diszkóba, Guli volt munkahelyére, ahol Antal és Győri még mindig pincérként dolgozik. Guli viszi ki a lányokat kocsival, jól indul az este: Antal áll a kapuban, Győri a pultos, nem kell semmiért fizetni. Váratlanul betoppan a főnök társasága. Guli ráköszön Andira. Mire a főnök őrjöngve neki esik: „takarodjál kifelé a diszkóból, mert ide cigány nem jöhet!” A fiúk hiába tiltakoznak, Guli megszégyenítve távozik. Mikor hazaér, anyját a nappaliban találja egy fiatal gyári munkással.

Másnap a fiúk elhatározzák, hogy itt hagyják ezt a „lepratelepet”. Guli korall színű Jettájával neki vágnak: irány a Balaton!

A szezon még nem kezdődőtt el, így munkát is könnyen találnak. Pincérnek állnak Aligán, a volt pártüdülőben. A koszos munkásszállón laknak, de végre itt vannak a Balatonon, ahol „pörög élet”. Összehaverkodnak Rajmunddal, a sárvári pincérfiúval és Timivel a gyakorlaton lévő, enyingi pincérlánnyal.

Unalommal telnek az első hetek. Esténként a parton ücsörögnek, nézik a kivilágított diszkóhajót és álmodoznak. Antal szerelmi kalandba keveredik egy középkorú hölgyvendéggel, Guli összebarátkozik Timivel.

A „Kullancsos” nevű kocsma lesz a törzshelyük.
Antal konfliktusba keveredik az étteremvezetővel, ezért Győrivel úgy döntenek, hogy új melót keresnek valahol a közelben. Elviszik Guli kocsiját és neki vágnak a déli partnak. Guli nem megy velük, úgy dönt, hogy ott marad Aligán. Pár nap múlva Antalék kocsi nélkül térnek vissza, nincs munka, elfogyott a pénzük. Az autót az út szélén, hagyták, mert kifogyott a benzin. Egy vagyonért kitaxiznak a kocsihoz, de már csak a kifosztott Jettát találják az országúton. Guli dühében, a magukkal hozott benzinnel lelocsolja saját kocsiját és felgyújtja az imádott Jettát.
Antalék elhatározzák, hogy felmennek Pestre egy régi haverjukhoz. Guli tovább nyomja a robotot. Ha Timivel nem ülhetne esténkét a tóparton, elviselhetetlen lenne a „balatoni nyár”. Szépségversenyt rendeznek az aligai strandon. Rajmund és Guli a tömegből figyeli a kifutón lépkedő fürdőruhás lányokat. A pontozó zsűri elnöke nem más, mint a Flash diszkó főnöke, aki annak idején Gulit megalázta. Mikor a Főnök bemegy a mosdóba, Guli utána lopózik egy dugóhúzóval, hogy ráijesszen, ám az utolsó pillanatban megfutamodik. Timi nem érti mi van a fiúval. Guli azt hazudja a lánynak, hogy anyukája rosszul van, majd felmegy haverjai után Budapestre. Antalék egy kőbányai lakótelepen bérelnek lakást, melójuk nincs, teljes nihill. Rádumálják Gulit, hogy iratkozzanak be egy pornószínész-tanfolyamra. Guli belemegy, de kidobják őket a castingról. A megalázó pornó élmények után, Guli mégis úgy dönt, hogy vissza kéredzkedik Aligára. Azt hazudja, hogy anyja meghalt, s emiatt visszaveszik.


Újra kezdődik a nyári verkli: munkásszálló, „Kullancsos”, meló. Timivel a diszkóhajót nézik este a vízparton, a jövőről beszélgetnek. A lánynak szeptemberben  újra kezdődik a szakközép, készül vissza a fehérvári kollégiumba. Guli kikíséri a lányt az enyingi távolsági buszhoz, csókolóznak. Még aznap este Rajmund elmeséli, hogy amíg Guli Pesten volt, ő többször lefeküdt Timivel. Guli hazamegy: egyedül nézi a tévét munkásszállón.
Másnap Guli nem áll szóba Timivel, a köszönést is elkerüli. Augusztus 20-án este tűzijáték van Aligán. Hatalmas lagzit tartanak az étteremben, valami „nagykutya” esküszik: libamáj, kacsamell, csülök, homár, kocsonya. A vendégek lakodalmas rockzenére mulatnak. Jó a hangulat: az üdülővezető a fiatal szőke mennyasszonyt pörgeti. Gulit, a tálalásnál a vőlegény nyilvánosan megalázza. A pincérek közben lázadoznak, mert nem akar túlórát fizetni a vezetőség. Gulit közben megkörnyékezi a hullarészeg menyasszonyt. A fiú, a mosdóban ráveti magát a csábító menyasszonyra. Az aktus után provokatívan szolgálja ki a dagadt vőlegényt, aki újra megpróbál belekötni. Guli tovább provokálja a férfit, majd mosolyogva tűri, hogy a férfi többször arcul csapja. A főpincér, hazazavarja a fiút. Guli leissza magát.
Hajnalban Timi felmegy a munkásszállóra, Guli másnapos fejjel nyit ajtót. A lány szabadnapot kapott, elhívja Gulit sétahajózni. Rántott sajtot rendelnek a hajó éttermében egy fiatal pincértől. Guli alig beszél, nem kívánja az ételt. Timi tartárt csepegtet a panírra, a fiú fölrohan a fedélzetre: a korlátnak dőlve öklendezik.
Guli a vonatablakon bámul kifelé: a fákon már sárgulnak a levelek. Egyedül száll le a karcagi állomáson. A kisváros főutcáján mosolyogva köszönti az ismerősöket. Belép a Flash diszkóba, Andi ül a pult mögött. A lány megpróbálja kiküldeni volt szerelmét, de a fiú nem hallgat rá, csöndben issza a keserű feketét. A lány az ajtót figyeli, retteg, hogy belép a Főnök. Nem jön senki, Guli elköszön. Kimegy anyjához a cukorgyárba. Megkezdődött a szeptemberi cukorkampány: a teherautókról tömegben ömlik a koszos cukorrépa.

Török Ferenc


Címkék

premier , kritika


(7) 
3-3  /  3
Hozzászólások
7-5  /  7
2004. november 7. vasárnap, 20:10#7| torolt felhasznalo
én meg majd figyelmesebben írok:)
2004. november 7. vasárnap, 19:41#6| torolt felhasznalo
T. tüsmester

kérlek olvasd el mégegyszer figyelmesen a hozzászólásom, és ha továbbra is fennálnak észrevételeid, megpróbálok más, és pontosabb hasonlatokat keresni.

addig is a figyelmedbe ajánlanám például, hogy: persze hogy irritál néhány "megtollasodott bunkó" (szebben: "aranypolgár"), de a valóságban és nem ebben a filmben (lenne akit "pofánvágnék" a valóságban, de He.D. Gézát a filmben nem, de addig nem terjednek az eszközeim hogy eldöntsem, ez az ő, vagy a karakter hibája), pl. ezt próbáltam leírni

ha korrajz ez a film méltatlannak érezném, pl. a Kutya éji dalát hozni hasonlatnak (egy húsz évvel ezelőtti idő korrajzaként, de főleg stilizáció tekintetében)

kiragadva, példaszerűen ilyesmik

minden alkotás vagy "alkotás" csak azzal a mércével mérhető amit maga állít magának, egy ilyen álláspontból kerestem a hiámyérzetem okait.


mégegyszer két kulcsszó:

1. olvass figyelemesen
2. szerintem...
2004. november 4. csütörtök, 11:36#5| tüsmester
Az nagyon komoly, amilyen példáid vannak :-))))
Talán nem kéne a Széchenyit (ugye a Hídemberre gondoltál) a Hangyák a... típusú filmekkel egy lapon említeni - akkor se, ha tényleg nem lett olyan, mint illett volna. A Szarvasvadászt se értem, mi a baj Cimino-val? Az egy zseniális film.
Annyit azért meg kell érteni, hogy Török Feri nem számított a Moszkva tér ekkora sikerére, sőt már-már kult státuszára. Nem szívesen hozok nagy példákat, de Tarantino-nak se sikerül mindig tartani a színvonalat és megfelelni a "kult-elvárásoknak", lásd J.Brown. Ennél stresszesebben nem lehet filmet csinálni. Gondolom ezért ment le vidékre, választott más közeget TF, mint a Moszkva térben. És ebben a közegben tényleg ilyen figurák vannak, akik tényleg így sodródnak - más kérdés, hogy emiatt belassul a film.
Azt meg ki mondta hogy szeretni kell ezeket az arcokat? Szerintem hamarabb érez az ember sajnálatot, mert látja a halott ötleteket, ahogy próbálnak kitörni, maximum kicsit szurkolsz nekik. Azt meg ne mondd nekem, hogy nem látsz olyan, a Hegedűs D. karakteréhez hasonló politikusokat (ügyvédeket, etc...), akiknek bemosnál egy jót? Amennyit a film sarkít, stilizál, az még elfogadható szerintem.

Egyébként el is olvashatod, mert megjelent a könyv :-)
 
Előzmény: torolt felhasznalo #4
 

nka emblema 2012